• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Perelnek az orvosok, fordulhat a kocka

Lapszemle Forrás: Napi Online

Míg a kórházvezetők örülnek, az orvosok aggódnak az uniós döntés miatt.

Eszerint a jövőben nemzeti hatáskörbe utalhatják vissza az ügyeleti idő munkaidőként való elszámolását.

Több száz orvos áll perben munkáltatójával az elmaradt ügyeleti díjak miatt, 2004. május 1-jéig visszamenőleg követelik a pénzüket. A pereskedési hullámot az generálta, hogy az Európai Bíróság korábban kimondta: az ügyeletben eltöltött idő is teljes értékű munkaidőnek számít. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) minden jogi segítséget megadott a perre menőknek - mondta korábban lapunknak Gyenes Géza főtitkár. A kamara becslései szerint ha minden kórházi orvosnak és szakdolgozónak kifizetnék az ügyeleti díjkülönbözetet, az csaknem százmilliárd forintjába kerülne az államnak.

Az átlagos elmaradás a kórházban dolgozók esetében 1,5 millió, az alapellátásban 1,6 millió forint, de egy-egy orvosnak akár 3-6 millió forintot és annak kamatát is megítélheti a bíróság. A folyamatban lévő jogi eljárások kimenetelét várhatóan nem befolyásolja a mostani uniós döntés - jegyezték meg a kamaránál. (Uniós források szerint Székely Tamás egészségügyi miniszter is jelen volt azon a hétfői luxembourgi ülésen, amelyen a szakminiszterek elfogadták a munkaidő-irányelv módosítását, de a tárca sajtóosztályán nem válaszoltak megkeresésünkre.)

Korábban, a még liberális vezetésű szaktárcánál úgy fogalmaztak: a kormánynak nincs és nem is volt fizetési kötelezettsége, az elmaradt ügyeleteket az intézmények fenntartóinak kell kifizetnie, ha a bíróság úgy dönt. A minisztérium szorgalmazza egy olyan jogszabály megalkotását, amelyben az ügyelet munkaidőnek minősül, de ezt éppen ezért tényleges munkával kellene tölteni. (Úgy tudni, a tagállamok többségében nem fizetik ki a teljes ügyeleti díjat, vagyis nem kifejezetten magyar problémáról van szó.)

A Magyar Kórházszövetség üdvözli a döntést, elnöke, Varga Ferenc a Napinak azt mondta: a munkáltatónak könnyebb lesz a többletfeladatokra törvényesen rábírni a dolgozót, hiszen az önként vállalt túlmunka helyett kötelezővé válik az ügyelet. Ez jelentősen egyszerűsítené a kórházi munkaszervezést.

Az EU-konform ügyeleti díjazás évente csaknem 50 milliárd forintos többletköltséget jelent, ám az E-Alapban ez a tétel nem szerepel, a kórházaknak ezt maguknak kell kigazdálkodni. Kereszty Éva egyetemi docens szerint az uniós döntés létszámtöbbletigényt generálhat az egészségügyben. A téma szakértője lapunk kérdésére rámutatott: a magyar jogrendben igen szigorúan fogalmazták meg az önként vállalható túlmunkára vonatkozó szabályokat. Míg az uniós irányelv csak az alkalmazottakra vonatkozik, addig a hazai előírások a vállalkozó orvosokra is érvényesek. A jogszabály kiterjesztését az az ombudsmani kezdeményezés indokolta, amely kimondta: a betegnek alkotmányos joga, hogy kipihent orvos lássa el.