A napilap a hazai alapellátásnak juttatott ötmilliárd forintos mentőcsomag kapcsán kérdezte a szakembert.
Andrásofszky Zsolt, a Somogy Megyei Orvosi Kamara elnöke a Somogyi Hírlap kérdésére elmondta, hogy az alapellátó háziorvosi praxisok többségében már nincs pénz arra sem, hogy az EKG-gépbe papírt, a vizeletmintához reagenst vegyenek. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár jelentette be, hogy egyebek között létrehozzák a praxisalapot is a háziorvosok és a házigyermekorvosok letelepedésének támogatására.
Andrásofszky Zsolt tüdőgyógyászként dolgozó főorvos, szerint nincs arra lehetőség, hogy „porig romboljuk az egészségügy rendszerét, majd fél év alatt szépen újjáépítsük, mert az sokkal egyszerűbb volna. De az emberek nem bírnak ki ennyit orvoslás nélkül."
Pénteken a körzetének betegeit járta Krumpach Ágnes kaposvári háziorvos, aki azt mondta: már egy négynapos ünnep is rendkívüli megterheléssel jár a háziorvosoknak, hiszen összetorlódnak az esetek. Naponta 80 beteget látnak el ilyenkor az átlagosnak számító 40-50 helyett.
Az alapellátás megerősítésének az egészségügyre gyakorolt hatása nagyon összetett, mondta el Andrásofszky Zsolt kamarai elnök. Prózai következménye, hogy kevesebb mentőt kell hívni, s csak az igazán szakrendelést kívánó esetek kerülnek a leterhelt volt súlyponti kórházak járóbeteg-ellátására. Társadalmi hatása sem elhanyagolható azonban a háziorvosi praxisok méltányos dotációjának. Véleménye szerint a falvak megmaradása nagyban függ attól, hogy van-e gyorsan elérhető, mindig rendelkezésre álló, eszközzel tisztességesen ellátott háziorvos.
A mintegy 6660 hazai háziorvosi praxis közül 150 körüli a betöltetlenek száma, 120 évek óta az, ez utóbbiak közül több éppen Somogyban található.