Az új, egyszerű vizsgálatokkal idejekorán lehet diagnosztizálni egyes daganatokat.
Lélegzet, nyál - elegendő, hogy bizonyos daganatokra a betegség egész korai stádiumában következtessenek az orvosok. Most német kutatók egy egész egyszerű "légzéselemző" berendezéssel diagnosztizálnák a tüdőrákot - írja a Népszabadság.
A Handelsblatt beszámolója szerint az eljárást közösen fejlesztette ki a lipcsei egyetemi klinika immunológiai intézete, valamint a Fraunhofer Sejtterápiai és Immunológiai Intézet, s azzal a tüdőrák kezelésének egyik legfőbb problémáját sikerülhet elhárítani: a betegek jelentős részénél annyira későn fedezik fel az elváltozást, hogy a műtéti beavatkozás már nem lehetséges, s csak a sugárkezelés vagy a kemoterápia jöhet szóba.
Ez nem az első kísérlet arra, hogy a lélegzet elemzésével adhassanak diagnózist a doktorok. Legutóbb egy magyar kutatónő állt elő hasonló eszközzel. Dr. Horváth Ildikó, a Semmelweis Egyetem kutatója szintén a kilélegzett levegőben található molekulák alapján mutatta ki az esetleges daganatos elváltozást.
A kutatónő munkacsoportja által csaknem másfél éve végzett vizsgálatok akkor egyszerű megoldást ígértek. A vizsgált személynek mindössze hét percig kell egy hűtött csőbe lélegeznie, az így kapott minták protein-összetételét vizsgálják.
A tüdődaganatot 73, az emlőrákot pedig hatvanszázalékos bizonyossággal mutatja ki az a kilégzési teszt, amely leheletünk kémiai összetételét regisztrálja. A magyar kutató szerint a lipcsei műszer egy a több tucat közül, amellyel próbálkoznak a világban, igaz: azok között, amelyeket nemzetközi szabadalomként bejegyeztek, a német találmány tudomása szerint nem szerepel. A magyarországi eredményeket a Pathology Oncology Research szaklap közölte idén, de az eredmények klinikai alkalmazása előtt még több megerősítő vizsgálatot el kell végezni.