• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Reform helyett salátát kapnak

Lapszemle Forrás: Népszava

Elfogadta az Országgyűlés az egészségügyi salátatörvényt, amellyel 13 vonatkozó jogszabályt módosítottak.

A parlament kérte az államfőt a jogszabálycsomag sürgős kihirdetésére. A változásokkal még a betegeket érintő kérdésekben is inkább a szakmának kedvezett a kormányzat - írja a Népszava.


A többi között megszűnik a súlyponti kórház fogalma, és változik a kapacitáselosztás szabályozása is. Ezentúl nem évente, hanem háromévente fogják felülvizsgálni a kapacitások eloszlását. A jövőben lehetőség lesz arra is, hogy az intézmények egymás között szerződést kössenek kapacitásátadásról anélkül, hogy az egész szolgáltatást „lepasszolnák", de arra is lesz mód, hogy egy kórházon belül csoportosítsanak át finanszírozott ellátást.

Egy évvel meghosszabbítják az egészségügyi szolgáltatók jelenlegi finanszírozási szerződéseit, így az első félévi struktúraátalakításhoz a 2011. január 1-jén fennálló forráselosztást tekintik majd kiindulási pontnak. Egyelőre azonban nem ismertek a részletek arról, hogy a második fél évben mi történik majd, várhatóan ugyanis egy ötszintű területi-betegellátási rendszerhez kell majd hozzáigazítani a működési engedélyeket és minimumfeltételeket.


Újabb tehertől szabadulnak meg a kórházak azzal, hogy megszüntetik az elszámolási nyilatkozat adásának kötelezettségét, vagyis a betegek innentől kezdve nem kapnak papírt arról, hogy ellátásuk során milyen kezeléseket, gyógyszereket számlázott ki az egészségbiztosítónak a kórház. Ellenzéki kritikák szerint a törvénycsomag arra is lehetőséget ad a kórházaknak, hogy megköveteljék, a jövőben a beteg vigye be magával a szükséges a gyógyszereket.


A módosítások értelmében egy esetleges katasztrófahelyzetben az ÁNTSZ regionális intézete helyett a fővárosi és megyei kormányhivatalok egészségügyi szakigazgatási szerve lesz felelős a katasztrófa-egészségügyi ellátásért. Az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerekről szóló törvény módosításával pedig a Mefedron nevű szer felkerült a veszélyes anyagok listájára, így ezentúl kábítószernek minősül. Emellett a Semmelweis-napot az egészségügyi dolgozók számára munkaszüneti nappá nyilvánítják, valamint finanszírozási ösztönzőkkel kecsegtetik a háziorvosokat és a patikusokat, akik "jó viselkedésért" cserébe pluszbevételre számíthatnak.

Talán az egyetlen "emberközpontú" módosítás, hogy a gyermekgondozási segély mellett munkát végzők táppénzének megállapításával egyszerűbbé válik a jogosultság elbírálása és összegének megállapítása. A módosítás értelmében a pénzbeli ellátásokat visszamenőlegesen lehet igényelni.