Legkésőbb a jövő év végén meg kell nyílniuk az úgynevezett egészségpólusoknak.
Létrejöttükre még az előző kormány hirdetett pályázatot. A szabályozó rendeletek korszerűsítése azonban a jelenlegi kabinet feladata, a pályázóknak pedig a mindenkor érvényes elvárásokhoz kell igazítaniuk projektjüket, így a már beindított beruházásokat is.
Egyelőre még a 2003-as rendelet szabályozza a kórházakban folyó munka minimális személyi és tárgyi feltételeit, de a tárca változtatásra készül. Ismeretes, hogy első döntéseként Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter felfüggesztett néhány korábbi rendelkezést, így az említett jogszabály szigorított verziójának életbe lépését is, mert számos kórház nem tudott volna megfelelni az elvárásoknak. Új minimumrendeletre azonban szükség van, mert a régi fölött eljárt az idő. Az egészségügyi államtitkárság úgy tájékoztatott, a 2003-as rendelet felülvizsgálatára az abban kulcsszerepet játszó szakmai grémiumok átalakítása után kerülhet sor, a munka több hónapot vesz majd igénybe. Kérdés azonban, hogy egy új rendelettel nem a gombhoz varrják-e majd a kabátot.
Az elmúlt években ugyanis jelentős beruházások kezdődtek uniós forrásból; nyolc egészségpólus alakul az országban. Az építések, felújítások és eszközbeszerzések azzal a céllal indultak, hogy minden területen legyen olyan kórház, amelyik a legmagasabb szintű ellátást nyújtja a meghatározott körzetben élő betegeknek.
Csiba Gábor Borsod megyei főigazgató szerint nagyon nehéz lesz olyan új minimumrendeletet alkotni, amely nem húzza keresztül a 2003-as jogszabály alapján indult beruházások értelmét. „Ha egy új rendelet például kevesebb ágyat és több dolgozót írna elő egy adott osztályon, bajban lennék, mert nem kapnék működési engedélyt, s kárba veszne az a fejlesztés.
Ha viszont a folyamatban lévő uniós beruházások tartalmát veszik alapul, és ahhoz igazítják az új rendeletet, akkor félő, hogy az összhang kényszere miatt a jogszabály nem lesz majd igazán korszerű" - mondta a főigazgató. Az egészségügyi államtitkárság közlése szerint a pályázónak a megfogalmazott és a pályázatban benyújtott elképzelések szerint öt évig szükséges működtetniük az érintett intézményeket.
Logikai értelemben azonban lehetőség van a projektek bizonyos részeinek módosítására, hogy azok összhangba kerüljenek az újabb elvárásokkal. A „közlekedési szabály" nem változik, minden pályázati módosításról - annak kiváltó okától függetlenül - ezentúl is a projektek végrehajtását ellenőrző testület dönt. A jogszabály-módosítások előkészítésekor a tárca továbbra is folyamatosan egyeztet az érintett szakmai szervezetekkel - közölték.
Hozzátették, az elmúlt időszakban például négy jogszabály módosítását kellett végigvinni, amelyek szintén az előző kormányzat által elindított programhoz kapcsolódnak.