Sérelmezik a gyógyszerészek, hogy a szaktárca elvonja a kamaráktól az etikai normaalkotás és ítélkezés jogát.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke szerint a kormány az etikai szabályozás módosításával végzetesen hibás útra tévedt. Mint mondta: a tervezet elvonja a kamaráktól az etikai normaalkotás és ítélkezés jogát, ehelyett miniszteri rendelettel szabályozza a gyógyszerészi hivatás etikai rendjét. Ráadásul olyan testület kezébe adja az etikátlan magatartás elbírálásának és büntetésének jogát, amelyet a miniszter hoz létre.
Hankó Zoltán szerint semmi biztosítéka annak, hogy az első fokon ítélkező testületekben csak a szakma képviselői vegyenek részt. „Ha az etikai szabályokat nem a köztestületi kamara alkotja meg, félő, hogy közvetlen politikai szempontok is érvényre juthatnak a szabályozásban" - mondta.
Az egyre súlyosabbá váló etikai gondok az alelnök szerint akkor oldódnának meg, ha a gyógyszerészek doktorátusának lehetővé tétele mellett a kormány visszaállítaná a Molnár Lajos liberális miniszter által eltörölt kötelező kamarai tagságot, és felhatalmazná a kamarát az etikai normaállításra, a vétségek szankcionálására.
Sérelmezi az MGYK azt is, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvényhez benyújtott módosító javaslatai hiányoznak a jelenlegi tervezetből. Nem szerepel benne például az sem, hogy az államnak 2010 után is legyen joga a patikalétesítés szabályozására.
Több sérelmük is van a gyógyszerészeknek az egészségügyet érintő törvények módosításával kapcsolatban. A kamara még a tavasszal javasolta, hogy minden új gyógyszertár vállaljon folyamatos nyitva tartást vagy ügyeletet. A kamara nem hajlandó lemondani a módosításokról, ezért eddig még nem alkalmazott lépésekre kényszerül. Ezek előkészítése megkezdődött.