• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sikeres patikaliberalizáció

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

A sokak által támadott patikaliberalizáció eredményesnek mondható.

Az elmúlt egy év alatt - a törvényi változások hatására - jelentős fordulat következett be a gyógyszertári piacon: módosulóban van a struktúra és a szereplők viselkedése is. Máig csaknem 200 új patika nyílt meg, s zajlik - bár még nem számottevő - a koncentráció is, hálózatok szerveződnek: a nagykereskedők vertikális szerződésekkel indítottak, de a gyógyszertári beszerzési társulások is új életre keltek.

A sokak által támadott patikaliberalizáció eredményesnek mondható. A növekvő verseny nyilvánvalóan patikacsődöket is okoz majd, ez azonban a verseny természetes következménye, s fogyasztói szempontból nem érzékelhető. A gyógyszertári piacra is hatottak a támogatási rendszert érintő megszorító intézkedések, hiszen a termékek 60-70 százalékát ezek a gyógyszerek teszik ki. A jelentős piacszűkülés ellenére is nőtt a patikaszám, alig volt tényleges bezárás. A várakozások ellenére nem számottevő a gyógyszertáron kívüli orvosságforgalom, de ez annak köszönhető, hogy túlzott követelményeket támasztottak a kiskereskedőkkel szemben, így kis forgalom mellett nem térül meg az árusítás.

A GVH prognózisainak megfelelően nem omlott össze a gyógyszer-kiskereskedelem. Már érződnek a verseny jótékony hatásai: a patikák vásárlói akciókkal, hűségprogramokkal, a kereskedelemben szokásos promóciós eszközökkel igyekeznek megnyerni a vevőket. Erősödött a verseny a szolgáltatások minőségében, és bővül az egészségügyi szolgáltatási kínálat is: egyre több helyen mérnek vércukorszintet, vérnyomást, speciális tanácsadásokkal várják az érdeklődőket. Tény viszont, hogy a hagyományos patikai árusítási mód gátolja a versenyt, mert a vásárlók számára nem áttekinthető a kínálat, nem lehet összehasonlítani a helyettesíthető termékeket még a nem vényköteles szereknél sem.

Némely új patikában a gyógyszernek nem minősülő termékek kikerültek a szabad polcokra, de ez csak elvétve fordul elő, és a nem vényköteles medicinákat egyelőre nem érinti. A támogatott gyógyszerkörben ugyanakkor sikeres vevői stratégiának bizonyult a generikumok árversenyét erősítő - internetes árverésen alapuló - módszer bevezetése. Az, hogy a rendszer a támogatásból való kieséssel "bünteti" a drágább gyógyszereket, érdemi árversenyt és árcsökkenést eredményezett, miközben átlátható szabályok alapján működik. Ennek eredményeként egy olyan iparágban, ahol a hazai piacon csak áremelkedésről lehetett hallani - és ezt csaknem minden szereplő természetesnek tartotta éveken át -, kiderült, a verseny erősítésével érdemi tartalékok tárhatók fel. Így a gyógyszerkassza többletében a támogatási szintek csökkentése és a - dotációk piactorzító, piacnövelő hatására keletkező - gazdasági járadékot elvonó különadó mellett szerepet kaphatott az ármérséklésből származó megtakarítás is.