A sorközösség támaszt jelenthet mind a betegek, mind hozzátartozóik számára.
A Parkinson Betegek Világnapja alkalmából a miskolci Delta Parkinson Egyesület arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy a sorközösség támaszt jelenthet mind a betegek, mind hozzátartozóik számára. Szeretnék, ha Miskolcon is lenne egy egyesületi központ - mesélte a szervezésre felkért főorvos, dr. Valikovics Attila.
- Megyénkben másfélezer embert érinti ez az összetett tünetekkel járó, elsősorban az idősebb embereket érintő betegség. A Parkinson-kór genetikai eredetű (ez fiatalabb korban is előfordul), a Parkison-tünetegyüttes hátterében egyéb okok, így az agyi érelmeszesedés állhat. Nem gyógyítható, átlagosan 15-20 év lefolyású, a beteg haláláig tart. Komplex kezeléssel a tünetek enyhíthetők.
A gyógyszeres kezelés a beteg agyából hiányzó, vagy hiányosan termelődő dopamin előanyagának pótlásából áll. A betegek életét szakorvos által felírt különféle segédeszközökkel könnyíthetjük, ajánlott a lakás akadálymentesítése, a fizikoterápia és a sok mozgás. Minderről az említett betegtalálkozón is szó volt - számolt be a megyei kórház osztályvezető főorvosa. Kollégája, dr. Varannai Lajos főorvos, aki a Parkinson-betegek gondozását végzi (2 gondozó van a megyében, az egyik a megyei kórház ideggyógyászati osztályán, a másik a miskolci kórház diósgyőri telephelyén). Az újabban Magyarországon is elérhető műtéti lehetőségről kifejtette, ez a lehetőség csak azok számára elérhető, akiknél a gyógyszeres kezelés hatástalan, az adag tovább nem növelhető. Gondozottjai közül mindössze néhány esett át ilyen beavatkozáson, amelynek eredményeképp legjobb esetben elhagyható, de inkább csak csökkenthető a gyógyszeradag.