• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Spórolósan válogat a háziorvos

Lapszemle Forrás: Tolnai Népújság

Az értékelés azt veszi figyelembe, hogy milyen takarékosan válogat a rendelkezésre álló hatóanyagok között az orvos.

A Tolnai Néplap számos olvasói jelzés után járt utána annak, vajon az orvosok mindig azt a gyógyszert írják-e fel betegeiknek, ami az a beteg pénztárcájának is megfelel.


Dr. Handl Mária az újság megkeresésére elmondta, hogy általában megkérdezik a betegektől, hogy megfelel-e nekik a felírt gyógyszer ára. Lehetőség szerint az olcsóbb orvosságot rendelik a betegeknek, de a gyógyszerfelírás terén úgy véli, a saját tapasztalat, és a szakmai ajánlások mérvadóbbak annak eldöntzésében, egy adott gyógyszer helyett milyen más, hasonló hatású orvosság jöhetne számításba.


Egy 2006-ban elfogadott törvény szerint az orvos köteles tájékoztatni a beteget a rendelkezésre álló, azonos hatóanyagú, vagy hasonló hatású olcsóbb gyógyszerről, és azok áráról – tudta meg a Tolnai Néplap munkatársa az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) Sajtó és Tájékoztatási Főosztályától. Egy 2007-ben kiadott kormányrendelet pedig minőségi és hatékony gyógyszerrendelésre ösztönzi az orvosokat. Ennek lényege, hogy ha a szakmai szempontok alapján több orvosság közül választhatnak, akkor lehetőleg az Egészségbiztosítási Alap számára alacsonyabb költséget jelentő gyógyszereket rendeljék.

Az OEP tavaly év elején, a korábbi szankciórendszer helyett egy olyan értékelési rendszert vezetett be, amely egyeztetett szakmai szempontok alapján, objektíven tudja mérni, hogy mennyire költséghatékony az orvosok gyógyszerválasztása. Az értékelés tehát nem azt veszi figyelembe, hogy mennyi gyógyszert ír fel az orvos, hanem azt, hogy milyen takarékosan válogat a rendelkezésre álló hatóanyagok között.


Az OEP folyamatosan figyeli az orvosok gyógyszerrendeléseit, és negyedévenként közzé teszi ezeket a mutatókat az interneten. Az előre meghatározott értékeknél drágábban rendelő orvosok legfelső öt százalékának továbbképzésen kell részt vennie. A 2009. harmadik negyedévi gyógyszerkiváltások értékelését figyelembe véve például országosan 181 orvost köteleztek továbbképzésre, amire idén januárban került sor. A fenti időszakban a legdrágább gyógyszereket felíró háziorvos naponta átlagosan két és félszer költségesebben kezelte a saját betegeit, mint a szakmailag egyeztetett, optimálisnak tekinthető költségszint.

Dr. Handl Mária viszont eddig még nem lépte át a keretet, szerinte a rendelet előírásai, elvárásai teljesíthetőek.