• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Stroke: hajsza az idővel

Lapszemle Forrás: Tolnai Népújság

A stroke, vagy népnyelven gutaütés kimenetele nagyban javítható, ha időben elkezdik a kezelést.

Hazánkban évente 40-50 ezer beteg kerül kórházba stroke miatt, és 14 ezren vesztik életüket a betegség következtében. A további halálozási adatok is elkeserítők, hiszen a szélütést túlélők 24 százaléka az első évben, 5 százaléka a második évben veszti életét. Nem szívderítők a gyógyulási statisztikák sem, amelyek szerint a betegek többségénél a stroke maradandó nyomot hagy. Kognitív hanyatlás (memória romlása) 60 százalékuknál figyelhető meg, a betegek 22 százaléka járásképtelenné válik, 12-18 százalékuk beszédzavarral küzd, 32 százalék pedig depresszióssá válik.


A legnagyobb gond, hogy az érintettek sokszor nem jutnak el időben a kórházba, mert figyelmen kívül hagyják a jeleket, pedig a stroke, vagy népnyelven gutaütés kimenetele nagyban javítható, ha időben elkezdik a kezelést.

A leggyakrabban előforduló agyi infarktus egyetlen megfelelő kezelése ugyanis a vérrögoldás, amely csak az első három órában elkezdve hatásos - emelte ki dr. Kiss Mihály, a Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János kórházának osztályvezető főorvosa. Hozzátette, éppen ezért fontos, hogy a beteg a tünetek észlelésekor minél előbb jusson el a kórházba. A szekszárdi idegosztályon a kezeléshez minden feltétel adott. Itt körülbelül 1200 stroke beteget látnak el évente. Az esetek 85 százalékában agyi infarktus, azaz a vérellátás hiánya okoz problémát, míg 15 százalékában van szó agyvérzésről.

A veszély egyre fiatalabb korosztályokat fenyeget, hiszen néhány évtizeddel ezelőtt még ritka volt a hatvan év alatti beteg, ma pedig már a 40-50 év közöttiek is egyre nagyobb mértékben érintettek.

A stroke hirtelen, egyik pillanatról a másikra jelentkezik. A külső szemlélő számára is árulkodó, hogy az arcideg lebénul, a száj eldeformálódik. A beteg érzi, hogy a végtagjai elzsibbadnak, meggyengülnek, ügyetlenebbek lesznek. Megváltozhat a beszédértés, és nehézségekbe ütközhet a szóformálás, a látás, a nyelés, fejfájás, szédülés jelentkezhet, súlyos esetben hányással is járhat. Amint valaki ezeket a tüneteket észleli magán, vagy hozzátartozóján, ismerősén, azonnal forduljanak szakemberhez, hiszen ha halogatják a kezelést, nagyobb lesz a rombolás. A

A stroke rizikófaktorai többek között a magas vérnyomás, dohányzás, cukorbetegség, elhízás, zsíranyagcsere zavar. Ezen felül még számos tényező közrejátszhat a betegség kialakulásában, de mind közül a legkomolyabb a magas vérnyomás.