• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Illegális import: Dániában már értik

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

A dán gyógyszerhatóság szerint fokozatosan csökken az illegálisan gyógyszert vásárlók aránya az országban.

A Dán Gyógyszerügynökség (Danish Medicines Agency) szerint csökkenőben van a gyógyszervásárlás illegális csatornáit választó helyi fogyasztók aránya az országban. A Securing Pharma által ismertetett közlemény szerint 2009-ben 14 százalékkal kevesebb, a gyanú szerint illegálisan rendelt gyógyszereket tartalmazó csomagot állítottak meg és ellenőriztek a dán vámhatóság munkatársai, mint egy évvel korábban. 2008-ban több mint 5500, tavaly azonban csak közel 4800 külföldről érkezett csomag átvizsgálására volt szükség - idézi a cikket a HENT Hírlevele.

A Dán Gyógyszerügynökség ellenőrzésekért felelős részlegének vezetője, Kim Helleberg Madsen szerint a fenti csökkenés két okra vezethető vissza. A szakértő álláspontja szerint a vámhatóság illetékes szervei hatékonyabb ellenőrzéseket valósítanak meg, ezáltal pontosabban ki tudják emelni a potenciálisan veszélyes gyógykészítményeket tartalmazó csomagokat, így az ellenőrzött áruk száma csökkenést mutat. Mindemellett a szakértő úgy véli, az összes illegálisan importált gyógyszer száma is kevesebb lett, amely nagy valószínűséggel a dán fogyasztók tudatosabb vásárlói magatartásának köszönhető. Madsen véleménye szerint a tudatosság növekedése az elmúlt években indított, az interneten rendelt készítmények veszélyességére és az online kínált hamisítványok jelentős arányára figyelmeztető kampányoknak köszönhető.

Dánia a középmezőnyben szerepelt a Pfizer ez év februárjában közzétett, az európai állampolgárok illegális gyógyszervásárlási szokásait vizsgáló felmérésében. A"Cracking Counterfeit Europe" című tanulmány szerint a dán állampolgárok 16 százaléka vásárolt már illegális forráson keresztül recept nélkül olyan gyógyszert, amely hivatalosan csak vény ellenében adható ki. A felmérés szerint az európaiak mintegy 10,5 milliárd eurót költenek évente illegálisan beszerzett gyógykészítményekre. Az eredmények alapján a német (38%) és olasz (37%) fogyasztók kockáztatják legnagyobb arányban egészségüket potenciális veszélyes termékek vásárlásával, míg a brit (12%) és a holland (10%) állampolgárok bizonyultak a vizsgált országok lakosai közül a legóvatosabbnak.


Madsen szerint az illegális gyógyszervásárlásra vonatkozóan adatok biztatóak, de meglátása szerint továbbra is aggasztó azon fogyasztóknak a viselkedése, akik a figyelmeztetések – és a dán jogszabályok szerint rájuk kiszabható pénzbüntetések ellenére – rendszeresen vásárolnak illegálisan kínált gyógyszereket az interneten keresztül. Tavaly a hatóságok összesen 234 olyan személyt azonosítottak, akik ellen immár második alkalommal kezdeményeztek eljárást illegális gyógyszerimportálás gyanújával.