• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szőke, kék szemű nőtől petesejtet vennének

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Háromezer dollárt kínáltak egy internetes hirdetésben annak a szőke és kék szemű magyar hölgynek, aki Indiába utazik és lehetővé teszi, hogy egy petesejtet nyerjenek tőle – tájékoztat a Népszabadság.

Magyarországon tilos a nyílt adományozás is, hacsak nem rokonokról van szó. Indiában a 21-33 év közötti korban lévő lányok szabadon eladhatják a petesejtjeiket. Az árfolyam 20-40 ezer rúpia között szóródik, vagyis 400-800 ezer forint.

Az indiai klinikák Európából „hozott" donorral is elvégzik a beültetést, méghozzá olcsón. Angliában a lombikbeavatkozás teljes költsége, gyógyszerekkel, támogatás nélkül a tízmillió forintos összeget is meghaladhatja.

Az internetes fórumokon nálunk is tucatjával találni kétségbeesett „keresőket", olyan nőket, akik szeretnének megfoganni, ők bármit megadnának egészséges petesejtekért, hogy gyermekük legyen. A szabályos út az volna, hogy ha valaki segíteni akar másokon, akkor valamely meddőségi centrumba megy, és felajánlja a petesejtjeit. Ott eldöntik, hogy ezeket azután a pácienseik közül kinek ajánlják fel. Közeli hozzátartozón, vagy oldalági rokonon például minden további nélkül lehet segíteni ezen a módon.

Dr. Kaáli Géza, több magyarországi meddőségi centrum alapítója elmondta, hogy évente átlag tíz ilyen, idegentől kapott petesejt beültetésével járó beavatkozást csinálnak, de több lenne az igény. Sokat segíthetne, ha a lombikbébiprogramokban „szám feletti", fel nem használt petesejteket nemcsak „lefagyasztanák", hanem be is ültethetnék másoknak.

Amerikában, ahol Kaáli professzor az év nagy részében él, bárki vehet magának petesejtet, igaz, sok tízezer dollárt kell fizetni a „reményért". Viszont fénykép alapján is válogathatnak: a donorok bőr-, szem- és hajszíne, súlya és magassága mellett nemzetisége, de még a vallása is szerepel. A leendő szülők a lehető legbiztosabb megoldást remélik a pénzükért.

Az Indiába két szemű, szőke hölgyeket invitáló hirdetés egyébként csupán egy-két napig volt fenn a világhálón. Nem tudni, hogy a feladó óvatos volt, vagy ilyen gyorsan célba ért.