Azért kérnek havi nettó 300 000 forintos szakorvosi bért, hogy legyen törvényes alapja a sztrájknak
Ugyancsak hétfőre jelentett be tüntetést a Szíki Károly vezette Egri Forradalmi Emlékbizottság - ez a szervezet a megyeháza Kossuth téri épületét szeretné blokád alá vonni határozatlan ideig. Úgy tudjuk, a rendőrség nem engedélyezi ezt az akciót, mert az meggátolná a megyeháza épületében lévő közintézmények - köztük a regionális közigazgatási hivatal, a fogyasztóvédelmi hivatal, könyvtár, étkezde - működését.
Habis László, Eger fideszes polgármestere bejelentette: fellebbeznek az ÁNTSZ Közép-dunántúli Regionális Intézetének határozata ellen, amely a HospInvestnek megadta a kórház működtetésére vonatkozó ÁNTSZ-engedélyeket. A város ez irányú kérelmét korábban az ÁNTSZ Észak-magyarországi Regionális Hivatala első fokon elutasította, másodfokon az országos tiszti főorvos dönt. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal kommunikációs főosztályán tegnap azt közölték: folyamatban lévő ügyről nem nyilatkoznak. Ha elutasítják Eger kérelmét, a város közigazgatási bírósághoz fordulhat jogorvoslatért. Ha itt a javára döntenek, a megkötött szerződéseket semmisnek kell tekinteni.
Bérköveteléssel igazolt sztrájk az egri kórházban
Hétfőtől határozatlan idejű, a járóbeteg-ellátást érintő sztrájk bérköveteléssel is kiegészül, erről Mánya Kristóf, a Markhot Ferenc Kórház főorvosa, a "kórházvédők" képviselője a Népszavának azt mondta: azért kérnek havi nettó 300 000 forintos szakorvosi bért, hogy legyen törvényes alapja a sztrájknak.
Mi van a kórház-üzemeltető zsebében?
Hatmilliárd forint fejlesztést ígért pályázatában a HospInvest a megyei önkormányzatnak november elsejétől, amikor a cég birtokon belül kerül az egri kórházban. A cég értéke: hárommilliárd forint, tavalyi árbevétele meghaladta a 13 milliárd forintot, idén az egri kórházzal túlléphetik a 15 milliárdot. Nyereséggel még hosszú évekig nem számolnak, a bevételük alkalmassá teszi őket gyors, nagy összegű hitelek mozgósítására.
Pénzpiaci szakértők szerint a nagy összegű fejlesztések megkezdéséhez elegendő húsz százalék önerő. A többit bankhitelekből finanszírozzák, illetve egyéb refinanszírozó cégek adják. Az egészségügyi beruházások esetén szinte korlátlan a forrás, könnyen találni hitelezőt, mert köztudott: ez ugyan lassú, de biztos megtérülési terület - írja az ügyhoz kapcsolódóan a Népszabadság.
A HospInvest a pályázatában nem egyösszegű azonnali befektetésként, hanem tízéves program megvalósítására ígérte a hatmilliárd forintot. Az összegből ésszerűsítenék az intézmény működtetését, azaz kevesebb épületben, de jobb ellátási körülményeket biztosítanának. Modern onkológiai és kardiológiai centrumot működtetnének. Kollányi Gábor, a HospInvest Zrt. elnöke arra a felvetésre, miszerint nem felelőtlenség-e közvetlenül rendelkezésre álló pénz nélkül ígérni, nemmel válaszolt. Hozzátette: a Tesco áruházak, illetve az autópályák építőinek sem dagad a zsebük készpénztől. Sehol a világon nincs olyan fejlesztés, amelynek fedezeteként valaki ekkora összegeket húzna elő a zsebéből. A HospInvestnek 1500 oldalas tervében szerepel, milyen ütemben és hogyan mozgósítja a pénzpiacokról ezt az összeget. A dokumentumot az interneten is elérhetővé tette a cég.