• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Távleletezés Budapesten?

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A BEM felszámolása után megmaradt pénzt a telemedicina kialakítására fordítanák.

Még idén hálózatba kötik a fővárosi kórházak orvosait, így azok szaktudása is igénybe vehető majd a gyógyításnál, akik esetleg a város másik végében tartózkodnak.

Az úgynevezett telemedicina megvalósítására 1,2 milliárdot fordít a főváros. A szükséges összeg egy részét a Budapesti Egészségügyi Modell felszámolása után megmaradt 450 millió forintból, valamint a főváros saját forrásból fedezi.

Havas Szófia (MSZP), az egészségügyi szakbizottság alelnöke, egészségügyi tanácsnok elmondta: első körben a sürgősségi ellátásban részt vevő intézményeket tennék alkalmassá arra, hogy az odakerülő betegek röntgen-, CT- és MR-leleteiből akkor is legyen gyors diagnózis, ha az orvos nincs is az épületben. Ez pedig egyre gyakrabban előfordul, mert a képalkotó diagnosztikával foglalkozó szakemberekből egyre több hiányzik a fővárosi kórházakban.

Ha sikerül bekötni a kórházakat a tervezett hálózatba, úgy például a baleseti intézetben ügyelő orvos is diagnosztizálhatja a Bajcsy-Zsilinszky, a Szent István vagy a Szent János Kórház betegeit. A cél, hogy ebből az összegből megteremtsék a Szent István, a Szent János, a Heim Pál, valamint a Károlyi Kórház sürgősségi távleletezésének feltételeit, azaz az ehhez szükséges gépekkel felszereljék ezeket az intézményeket. A politikus elmondta: hasonló rendszer már működik néhány fővárosi intézményben, ám ezeket egyelőre magáncégek üzemeltetik.

Havas Szófia elmondta: noha korábban szó volt róla, hogy a felszámolt egészségügyi modell megmaradt pénzének egy részét kórházi konszolidációra fordítják, ám valószínűleg ez a terv módosul, és nem az adósságok kifizetésére, hanem fejlesztésre kaphatnak az intézmények pénzt a fővárostól. A fővárosi önkormányzat egészségügyi bizottsága pedig már elfogadta azt a javaslatot, amely az intézmények ellátási felelősségével kapcsolatos kártérítési perek finanszírozására létesítene alapot.

Abban egyetértett politikustársával Pesti Imre, a Fidesz fővárosi szakpolitikusa, hogy még az idén megvalósulhat a fővárosban a telemedicina-program. Ám azt hozzátette: egyelőre óvatos, megfontolt lépésekkel haladna a megvalósítással. S bár valóban van közgyűlési döntés a távleletező rendszer kialakításáról, ő előbb tájékozódna arról, hogy az új kormány tervei között szerepel-e ilyen jellegű informatikai fejlesztés.