• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tervezet: ha fizetsz, akkor hamarabb ellátnak majd a kórházban?

Lapszemle Forrás: Új Néplap Online

Manapság nem ritka, hogy a páciensnek egy-egy műtétre több hónapot kell várnia.

Egyes javaslatok szerint némiképp javíthatna ezen a helyzeten, ha lehetőség lenne rá, hogy azokat a betegeket, akik saját erőből vállalják a beavatkozás költségeit, soron kívül ellássák a kórházakban – olvasható az Új Néplap – online oldalán.

Noha első hallásra talán sokaknak furcsának tűnik az ötlet, ha jobban belegondolunk, valószínűleg lenne olyan kör, amely igénybe venné ezt a lehetőséget – közölte dr. Rudner Ervin, a Szolnoki MÁV Kórház főigazgató-főorvosa. Az ortopédiai műtéteknél jellemzően igen hosszúak a várólisták. Így annak ellenére, hogy ezek az operációk igen drágák - nagyjából 600–800 ezer forinttal finanszírozza azokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár -, bizony aki megteheti, most is inkább fizet azért, hogy valamelyik magánintézményben előbb elvégezzék a szükséges beavatkozást. Közben pedig valójában mi is tudnánk több műtétet végezni, ha többet finanszírozna az OEP. Sőt, az egyes operációk költségei is alacsonyabbak, ha jobb a kihasználtság mondta a főigazgató, aki elképzelhetőnek tartja, hogy elvállalnának néhány ilyen műtétet, bár azok, akik kifizetnék a beavatkozások árát, minden bizonnyal elvárnák az ehhez kapcsolódó emelt szintű szolgáltatásokat, például a különszobát is. Dr. Rudner Ervin mindezekhez azt is hozzáfűzte: azt sem szabad elfelejteni, hogy ennek a lehetőségnek köszönhetően a várólisták is rövidülhetnének.

A Magyar Kórházszövetség valóban azt javasolja, hogy a közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatóknál is legyen lehetőség a fizetős betegek soron kívüli ellátására a várólistás műtétek, diagnosztikai ellátások során. Az intézmények többsége ugyanis az OEP által engedélyezettnél lényegesen több beavatkozást el tudna végezni. Azaz reális lehetőségnek látják, hogy ha valaki ki tudja fizetni a műtétjét, várakozás nélkül megtehesse azt az állami egészségügyön belül is.

Kórházunk elsősorban a területi ellátási kötelezettségének eleget téve, a megye lakosait látja el. A jelenlegi várólistáink az országos átlagnál kedvezőbb képet mutatnak — hangsúlyozta dr. Bene  Ildikó, a megyei Hetényi Géza Kórház főigazgatója. Ennek ellenére ritkán, de előfordul, hogy a betegek egyéb okok miatt (például a hozzátartozók közelsége) más kórházban veszik igénybe az ellátást. Amennyiben a beteg állapota rosszabbodik, természetesen a várólistán előbbre kerül, vagy azonnali ellátás történik, de ennek megítélése minden esetben szakorvos feladata – fűzte hozzá a szakember.

Jelenleg a Hetényi Kórházban a várólista kezelése, a betegellátás a jogszabályoknak megfelelően történik. A főigazgató asszony hangsúlyozta: rendkívül fontos lenne ugyanakkor, hogy a betegek a panaszaikkal minél előbb jelentkezzenek háziorvosuknál, a szűrővizsgálatokon vegyenek részt, és így tervezetten lehet kivárni a műtét időpontját.

A karcagi Kátai Gábor Kórházban műtéti várólisták, valamint egyes diagnosztikus osztályokon előjegyzés alapján történő vizsgálatok léteznek — közölte dr. Kapusi Lajos orvos-igazgató. Mind elmondta: a műtéti várólistáink nem régebbiek egy hónapnál, vagyis minden, műtétre előjegyzett beteg, amennyiben ő későbbre nem kéri, egy hónapon belül műtőasztalra kerül. Intézményünkben nem szokásjog, hogy a beteg pénzért megvásárolhatja ezt a vizsgálatot és ezzel előre kerülne a listán.

Jászberényben a Szent Erzsébet Kórház sebészeti osztályán van várólista, amely szerint 24 nap a leghosszabb várakozási idő, míg a páciens sorra kerül — tudta meg a lap dr. Bálint Péter igazgatótól. A kórház vezetője hozzáfűzte: a műtétre várók között nincs olyan, akinek egy hónapnál többet kellene várnia. A napi kapacitás terhére nem szabad, hogy bárki kikerülhesse a várólistát a műtétek ütemezésekor - hangsúlyozta az igazgató. Véleménye szerint csak abban az esetben megvalósítható, hogy pénzért korábban kerüljön sorra valaki egy műtétnél, ha egy adott kórháznak van szabad kapacitása. Tehát, ha a várólista szerint kiírt műtéteket már elvégezték, ha már teljesítették a meghatározott volumenkorlát szerinti műtéti mennyiséget. Ebben az esetben az igazgató szerint elképzelhető, hogy valaki megvásárolja a maga számára a műtéthez szükséges időt. Azt azonban nem tartaná helyesnek, hogy valaki — mert van pénze — kiválthassa magát, és ezzel egy másik beteg elé kerülhessen.

A Szövetség az Egészségügyért – Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetsége úgy véli, nem igazságos a javaslat. Úgy vélik: annak, aki egyébként is több egészségügyi járulékot fizet, aki egyébként is nagyobb részt vállal az egészségügyi rendszer fenntartásából, nem kellene külön fizetni a beavatkozásokért csupán azért, mert képes rá. Szerintük elfogadhatatlan, hogy a nagyobb jövedelem a gyógyulásban előnyt jelenthessen.