• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tiszta papírral indult az egri kórház

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Az egykor a HospInvest kezelésében lévő kórházak helyzete stabil.

A felszámolás alá került cég ugyanis  „magával vitte" pénzügyi tartozásait. Ennek alapján elmondható, hogy a sok vitát, indulatot kiváltó hospinvestes időszak végül valamennyi önkormányzat számára jó üzletnek bizonyult. A cégcsoport tartozása a korábban általa működtetett öt kórház adósságállománya miatt a szakértői számítások szerint meghaladja az ötmilliárd forintot. Azonban az önkormányzatokhoz visszakerülő intézmények működtetésére alapított társaságok adósság nélkül indulhattak.

Az egri Markhot Ferenc Megyei Kórháznak - amely havonta nagyjából félmilliárd forintos finanszírozást kap az OEP-től - jelenleg alig van harminc napon túli tartozása a beszállítóinak, bár ez csak látszólagos eredmény, mert a jelen finanszírozás mellett a közeljövőben már emelkedni fog az adósságállomány - mondta Fűtő László, az intézmény nemrégiben kinevezett új főigazgatója. Az új vezető korábban belgyógyászként főorvosként dolgozott a kórházban, és az intézmény működtetésének magánkézbe adása és a Hosplnvest Zrt. színre lépése ellen tiltakozók közé tartozott.

Emlékezetes, hogy 2008 őszén a Hosplnvest Zrt. vette át az intézmény működtetését és ekkor több mint ötszáz egészségügyi dolgozó távozott a kórházból. Ezt követően a máshonnan leszerződtetett szakemberekkel indult meg – a kardiológiai osztály kivételéve – az ellátás 2008. november 1-jén.

A HospInvest, az EBRD kiszállása és lejárt hiteltartozás miatt 2009 nyarán először csődvédelmet kért, majd felszámolási eljárás indult ellene. A jelenlegi vezető a győri kórházban helyezkedett el és onnan tért vissza az intézmény élére, akitől kimondva-kimondatlanul azt várják hajdani társai, vegye vissza, s alkalmazza újra a kórházvédők egy részét. Azonban ennek lehetősége munkajogi szempontból nehézkes lenne, ugyanis a státuszok nagy részét időközben betöltötték és felborítaná a kórház jelenlegi létszámgazdálkodását és pénzügyi egyensúlyát, valamint sok orvos az elmúlt másfél év során családostul elköltözött Budapestre vagy a Dunántúlra, új egzisztenciát teremtettek, s már nem akarnak ezen változtatni.

Más a helyzet az asszisztensekkel, ápolónőkkel, egyéb kórházi alkalmazottakkal, akik közül többtucatnyian még ma is állástalanok, vagy feketén vállalnak házi ápolást idős emberek mellett, esetleg nővérszállón laknak, mesze az otthonuktól - ők, mint jelezték, szívesen visszatérnének Egerbe.

Fűtő László elmondta, hogy a kórházvédők helyett felvett alkalmazottak beváltak az új helyükön, így nincs ok, hogy felmondjanak nekik, de hozzátette: ha megüresedik egy-egy hely a kórházban, úgy azt igyekszik korábbi dolgozókkal betölteni. Azonban hangsúlyozta, ügyelni fog arra, hogy jó szakemberek térjenek vissza.

Elmondta továbbá, hogy a HospInvest által, a minimumfeltételek megteremtése miatt alkalmazott szakemberek jelentősen magasabb bérezésben részesülnek, ami aránytalan bérezéshez vezetett, ezért igyekezni fognak ezeket a szerződéseket újratárgyalni.

Eközben Horváth Szilárd, a TM Line Zrt. felszámolóbiztosa elmondta, hogy a csődbe jutott HospInvest Zrt. több vagyoneleme is bent ragadt a kórházakban, ugyanis azok nagy része nem mozdítható eszköz vagy műszer és ezek ellenértékét a kórházak nem akarják megtéríteni, így jogvita alakult ki. Nem sikerült egyezségre jutnia a felszámolónak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral sem, ezért Horváth Szilárd pert indított az OEP ellen. Ennek oka, hogy a kialakult rend szerint az egészségbiztosító három hónapos csúszással adja ki az ellátások ellenértékét a kórházak számára, így a júniusi, júliusi és augusztusi finanszírozási összeget szeptembertől kellett volna folyósítaniuk. Ezért az azóta felszámolás alá került cég jogosan számított erre az összegre, ami elérte az öt kórház esetében a 3,3 milliárd forintot. Az OEP azonban jogtalannak ítélte a követelést, s ezt a pénzt már az új üzemeltetőknek utalta át. Az ügyben két bírósági tárgyalást tartottak, döntés még nem született.