Folyamatosan alkalmazkodnak a gyermek mindenkori érzelmi és egészségi állapotához.
Immár tíz éve tevékenykednek a pécsi kórházak gyermekosztályain a Kórháziskola Alapítvány munkatársai.
- Jelenleg három intézményben, tíz kórházi osztályon, hat állandó és két óraadó pedagógus foglalkozik a beteg gyermekek oktatásával - mondta Kocsis Krisztina, az alapítvány vezetője. - A kórházi oktatás olyan speciális tanítás - hangsúlyozta -, amelynek során folyamatosan alkalmazkodunk a gyermek mindenkori érzelmi és egészségi állapotához, az anyaiskola képzési típusához, a kezelésekhez, a kórházi rendhez. Lehetőségünk van érdemjegyek javaslatára és adására. Az oktatás rendszerint egyéni formában, ágy mellett, esetenként mikro-csoportos formában, közös helyiségekben történik.
Évente kilencszáz gyermek vesz részt valamilyen szinten a programban. Munkájuk elismerése az is, hogy a japán televízió stábja a napokban dokumentumfilmet forgat a kórháziskoláról, valamint a daganatos gyermekeket segítő Tölösi Péter Alapítványról. A filmet az európai kultúra hagyományainak és új kezdeményezéseinek bemutatása című sorozatukban vetítik majd.
Matsunga Toru rendező elmondta: Japánban is vannak kórháziskolák, szerették volna megismerni, hogyan működik ez a rendszer egy másik országban, és a jó ötleteket otthon is hasznosíthatnák.
- A kórháziskola programban nagyon meglepő volt számomra - mondta a rendező -, hogy itt minden a gyerekekért van, ha kell, tanulnak, vagy játszanak a pedagógusok, vagy egyszerűen csak csendben fogják a gyerekek kezét, attól függően, hogy éppen mire van szükségük. Sokat tanultunk a pécsiektől emberségről és szeretetről, amely a mindennapok részévé vált az intézményben. Egyértelműen bebizonyították, hogy a lélek ápolása ugyanolyan fontos, mint test gyógyítása.