Egyetlen hét alatt 28 ember került ólommérgezéssel a Péterfy Sándor utcai kórházba.
Többségüknél kórházi ápolásra is szükség volt, míg többeket járóbetegként kezelnek - nyilatkozta a Népszabadságnak Zacher Gábor, a kórház toxikológiai osztályának vezető főorvosa. Az érintettek vérólomszintje a többszöröse volt a megengedett határértéknek, ezért akár több hónapig is szedniük kell a méreg kiürülését segítő gyógyszert. A betegek állapota az elmúlt néhány napban is sokat javult.
Az ólommérgezés jó ideig tünetmentes, a felnőtteknél a mérgezés után néhány héttel jelentkezhet fejfájás, fémes íz a szájban, fáradékonyság, disz-komfortérzés. A gyerekek ingerlékennyé válnak, hányás, görcsök, zavartság figyelmeztethet a bajra. Az ólom a felnőttek esetében súlyos vesekárosodással, maradandó bénulással járhat.
A szakember évente négy-öt ólommérgezettről tud, így őt is meglepte az esetek ilyen halmozódása. Miután kiderült, hogy betegei akkumulátor-gyártással, illetve hajóbontással foglalkozó üzem munkásai, hivatalból jelezték a mérgezést az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OM-MF) hivatalának.
Az érintett cégek telephelyein az OMMF közép-magyarországi regionális irodája vizsgálja, hogy pontosan mi történhetett. Berta László, a közép-magyarországi regionális felügyelőség igazgatója elmondta, a közelmúltból nem is emlékszik hasonló esetre.
A sajtó legutóbb a Szabadság híd, illetve az Erzsébet híd felújításakor adott hírt nagyobb méretű ólommérgezésről. Korábban hajók, hidak festéséhez, korrózióvédelméhez használtak míniumos ólomfestéket, s ezek eltávolításakor mérgeződtek meg tömegesen a munkások. Ólomtartalmú festékek azonban ma már nincsenek kereskedelmi forgalomban.