Hét hónapot kapott a kormányzat a Magyar Rezidens Szövetségtől.
Megegyezés hiányában tömegesen helyezik letétbe a veszprémi Bősze-Magyar Ügyvédi Irodánál anonim felmondólevelüket az orvosrezidensek és a már szakképzett orvosok - jelentette be tegnap Papp Magor elnök a Magyar Rezidens Szövetség elnökségének határozatát.
- Egyértelmű, hogy az egészségügy humánerőforrás-helyzetét, a béreket rendezni kell, de az ultimátumszerű stílus nem szerencsés - reagált a bejelentésre Velkey György, a Magyar Kórházszövetség megválasztott elnöke. "Miközben megértem a fiatalokat, mindenkinek tudnia kell: nem szakadhat el az egészségügy sem a gazdaság állapotától. Ezért egy világosan követhető, a teljes kormányzati ciklusra ütemezett feladatsort kellene meghatározni. A nagy csapatban, lázadásszerűen történő elvándorlás akár orvosellenességet is gerjeszthet" - tette hozzá.
A rezidensek célját támogatja a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület, de nem biztos, hogy a leghatásosabb módszert választották annak eléréséhez - mondta Csiba Gábor elnök. Szerinte a rezidensek és a pályakezdő szakorvosok 200, illetve 300 ezer forintos bérigénye nem túlzó, de úgy látja: rosszul keresnek az idősebb doktorok, a nővérek és az asszisztensek is. Ezért egységes humánpolitikai stratégia kell, olyan életpályamodell, amelyben a pályára kerülés előtt kiszámíthatják az egészségügyet választók, mire számíthatnak 5-10-20-30 év múlva.
- "Szomorú a Magyar Orvosi Kamara, hogy idáig fajultak a dolgok" - fogalmazott Éger István elnök. A kamara tíz éve ezt kéri, eredménytelenül, a döntéshozók nem törődnek az egészségüggyel. Az elnök úgy látja: az ágazat átalakítására kidolgozott Semmelweis-koncepció volt az utolsó csepp, amely olyan szinten fittyet hány az ágazat gondjaira, hogy még ígéretet sem tesz. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség jelenlegi elnöke viszont úgy látja: a Semmelweis-terv tartalmazza az ágazat 60-60 milliárdos dologi és bérigényét, más kérdés, hogy a forrásmegjelölés nem az ágazatért felelős államtitkárság kompetenciája.