A Baromfi terméktanácsnak gyanússá vált az az Olaszországból származó tojáslé.
A szállítmányról utólag kiderült, hogy szalmonellabaktériummal fertőzött. A terméktanács számára az vált gyanússá, hogy túl olcsón kínálták. A terméktanács információi szerint a most lebukott termékből az év eleje óta havi másfél-két tonnát hozhattak Magyarországra. A fertőzött áru különböző péksüteményekbe és tésztákba került, s a gyanútlan polgárok elfogyasztották.
Földi Péter, a Baromfi Terméktanács Tojásszövetségének titkára arról számolt be, hogy az év eleje óta három-négy hazai kereskedő hihetetlenül olcsón adta el hazánkban az olasz tojáslevet. Miután erről tudomást szereztek, a hatóságokhoz fordultak, mivel azt feltételezték, hogy ilyen áron csak minőségileg kifogásolható terméket értékesíthettek.
A tojásszövetség bejelentése nyomán a hatóságok március végén hibás jelölés miatt több száz kilogramm Olaszországból származó tojássárgáját és tojáslevet zároltak. A vizsgálat helyszínén 125 kilogramm tojássárgáját és 38 kiló tojáslevet foglaltak le, és kezdték meg azok vizsgálatát - erősítette meg Oravecz Márton, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal élelmiszeres takarmánybiztonsági igazgatóságának igazgató főállatorvosa. Mint mondta, a mintázott és jelölési hiba miatt zárolt tojásléről a tegnap megszületett hatósági laboratóriumi ellenőrzés kiderítette, hogy szalmonellabaktériummal fertőzött. A hatóság emiatt azonnal elrendelte az érintett tételek és az abból készült termékek visszahívását, illetve megsemmisítését. A vizsgálatok lezárása után történik meg az ilyenkor szokásos felelősségre vonás és a bírságolás - közölte Oravecz Márton.
A gyanútlan lakossággal megetetett szalmonellás termékek mennyisége akár több tonna is lehet. A tojáslevet a sütőipari cégek a friss tojáshoz hasonlóan használják fel termékeik elkészítésekor.
Földi Péter szerint az, hogy hónapokig szállíthatták hazánkba a most szalmonellafertőzöttnek talált olasz tojáslevet, egyrészt a rossz uniós szabályozás következménye, másrészt viszont jelzi a hazai ellenőrzési rendszer gyengeségeit. Mint fogalmazott, szervezetük évek óta szorgalmazza, hogy a kormány tegye kötelezővé a külföldről behozott állatok és az állati eredetű termékek vizsgálatát a kijelölt belépési pontokon. Erre egyébként lehetőséget ad egy 2004-ben megalkotott miniszteri rendelet, ám azt csak Fejér és Veszprém megyékben alkalmazzák. Földi Péter úgy látja, amennyiben e megyék gyakorlatát országos szinten alkalmaznák, úgy nem fordulhatott volna elő a mostani helyzet sem, s talán az unió élelmiszerszemete sem nálunk kötne ki.