Valamennyivel több fiatal orvos kerülhetett volna a betegágy mellé, ha az intézmények némelyike tiszta lappal játszik.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke úgy értesült, hogy egyes intézmények a szerződéskötéskor arra kérték a hiányszakmára - például a radiológiára - jelentkezőt, mondjon le a bérkiegészítésről. Másutt maga a jelölt vette észre, ráadásul az utolsó pillanatban, hogy a lehetségesnél kevesebb pénzt szánnak neki. Volt olyan kórház is, amely az időközben eltörölt röghöz kötést sajátosan alkalmazta volna azzal, hogy a szakvizsga megszerzése után két évig - kétmillió forintos szankcióval - magához láncolja az orvost. Az egyik vidéki intézmény sebészete pedig csak egy rezidenst vett föl a két meghirdetett helyre, noha mindkét jelentkező maximális pontszámot ért el a felvételin.
Az MRSZ elnöke szerint fölmerül a gyanú, hogy az így fölszabadított helyet a kórház vezetősége valakinek odaígérte. Az MRSZ tudomása szerint a frissen végzett orvosok ötven százaléka zömmel már külföldre távozott, vagy azt fontolgatja. Üresen maradtak sztár-szakmának számító helyek is, és nem sikerült maradéktalanul feltölteni a háziorvosi keretet sem, ami ugyancsak példa nélküli. Pedig a fiatal orvosok nem akarnak mást, mint tisztességes megélhetést.
Az MRSZ vezetője szerint félő, hogy beavatkozás híján nálunk is érvényesül a Romániában tapasztalható jelenség: ott a 3500 végzős hallgatónak már évek óta kevesebb mint a fele dönt úgy, hogy szakorvos lesz hazájában. Kulcskérdés lenne tehát megtartani orvosainkat. A helyzet megoldására készen van az egészségügyi vezetéssel közösen kidolgozott terv, de a papír életre keltésének kormányzati prioritássá kell válnia.