Változtat kutatásainak irányán a világ legnagyobb gyógyszergyártójának számító amerikai Pfizer.
A társaság a jövőben nem az elmúlt évek sikerterületének számító szív-ér rendszeri megbetegedések elleni készítményekre koncentrál, hanem más, az átlagosnál gyorsabban növekvő terápiás területekre. A következő néhány esztendőben a cég k+f tevékenysége főleg a rák elleni gyógyszerekre, valamint az idegrendszeri megbetegedések kezelésére alkalmas készítményekre irányul majd.
A társaságnak komoly érvágást jelent, hogy 2011-ben lejár a világ legnagyobb forgalmú gyógyszerének, a Lipitornak a szabadalmi védettsége, mert jelenleg ebből származik árbevételének több mint negyede. Mivel a védettség kifutását követően az adott gyógyszer forgalma általában a korábbi 10-20 százalékára csökken, a generikus verseny megindulásával akár 10 milliárd dolláros bevételtől is eleshet a Pfizer.
Hatalmas lesz a verseny, különösen az indiai és más fejlődő országbeli gyártók jelentenek nagy konkurenciát ebben a piaci szegmensben. Az amerikai vállalat ezt a hatalmas összeget szeretné pótolni olyan új készítményekkel, amelyek iránt gyorsan nő a kereslet. A kutatás középpontjába helyezett rák elleni szerek forgalma például az előrejelzések szerint a következő években átlagosan 12-15 százalékkal emelkedhet. Mario Gattino, a Pfizer magyarországi leányvállalatának ügyvezető igazgatója elmondta: a társaság nem csak az új terápiás területekre koncentrál, az eddig kizárólag originális termékeket forgalmazó Pfizer minden bizonnyal hamarosan elkezdi gyártani termékei generikus változatait is.