Ha elfogadják a javaslatot, az SZDSZ-nek nem kellett volna kiválni a kormányból.
Május elsején a munkavállalói érdekképviseleti tömörülések vezetői olyan ünnepként tekintenek erre a napra, amely nem függ az aktuálpolitikától.
Gaskó István, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájának elnöke közölte, az egészségbiztosítási rendszer átalakítási folyamatában annyi hibát követett el a koalíciós kormány, hogy előre kiszámítható következmény volt a kormányválság. Egyik legnagyobb ellenzőjeként tevőlegesen is felléptek a privatizációs megoldás ellen, miközben többször felajánlották a lehetőséget, hogy a kormány a társadalmi és szakmai képviseletek bevonásával közösen dolgozzon ki a nagy többség számára elfogadható megoldást. A törvény második megszavazása előtt, már 350 ezer aláírás birtokában javasolták, hogy a kormány vonja vissza a törvénytervezetet, de ha annyira biztos a dolgában, kérjen a közvéleménytől megerősítést egy referendumon, ami még összeköthető lett volna a március 9-i voksolással. Választ sem kaptak.
Pedig ha elfogadják a javaslatot, az SZDSZ-nek nem kellett volna kiválni a kormányból, mert a köz döntése határozta volna meg a további lépéseket. Később a népszavazás eredményének ismeretében tett újabb kezdeményezésükre sem reagáltak, pedig a társadalom nem támogatja az egészségbiztosítás privatizációját; soha nem sikerült még ilyen nagy támogatással végigvinni egy civil kezdeményezést. Így azt a következtetést vonták le, hogy a kormány nem hallja meg a társadalmi akaratot. Gaskó szerint a most megalakuló kisebbségi kormány erejét a parlamenti alkudozás fogja lekötni, ezért nem lát reményt arra, hogy a társadalmi egyeztetés gyökeresen megváltozik.