• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vágyott utódok, megszületett gyermekek

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A halasztás nem keveseknél többször is megismétlődött, olyannyira, hogy végül már terveikből is kikerült a gyermek.

Miért születik meg nálunk csupán feleannyi tervezett gyermek, mint Hollandiában? Milyen arányban teljesülnek a rövid távú gyermekvállalási tervek Európa néhány országában? - egyebeken kívül erről beszél majd Spéder Zsolt, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatója a ma kezdődő, Magyarországon EU-védnökséggel rendezett Európa a családokért, családok Európáért című egyhetes konferencia-és vitasorozaton.

- Négy országból vannak pontos adataink - mondja a társadalomkutató. Hollandiában a két-három éves időtartamon belülre tervezett gyermekek 75 százaléka, Svájcban 55 százaléka, Bulgáriában és nálunk 38 százaléka született meg. A két volt szocialista országnak a „megállapodott" nyugati országokéhoz képest sokkal alacsonyabb termékenységi mutatóit főként a rendszerváltás átmeneti korszakát jellemző bizonytalanság magyarázza.

Nálunk és Bulgáriában gyorsan változtak - és még ma is változnak - a mindennapi körülmények, a piaci viszonyok, a lakáshelyzet, a családpolitika. Emiatt vagy inkább emiatt is a tervekről gyakran kiderült, hogy nem reálisak. Sokan módosították is rövid távú gyermekvállalási szándékukat, úgy gondolván, hogy azt később valósítják meg. Ez a halasztás nem keveseknél többször is megismétlődött, olyannyira, hogy végül már terveikből is kikerült a gyermek.

Magyarországon nem utolsósorban emiatt bizonyosan növekedni fog az életük végéig gyermektelen nők aránya. E tárgyban a magyar adatfelvétel volt a legrészletesebb. A felmérésből kiderült, hogy a rövid távon tervezett gyermekek közül a legtöbbet a 25-29 éves, az egygyermekes, az élettársi vagy házastársi kapcsolatban élő, illetőleg a felsőfokú végzettségű nők szülték meg.

Az adatokat értelmezve Spéder Zsolt hangsúlyozza, hogy az első gyermek napjainkban nagyon sokszor -„tervezve" vagy „terv nélkül" - a régebben szokásosnál később születik meg. A 25 évesnél fiatalabbak közül sokan még tanulnak, lakásgondjaik vannak, nincs még tartósnak látszó párkapcsolatuk, egy ideig még nem akarják vállalni a gyermekgondozás mindennapos tennivalóit. Az idősebbek esetében pedig már biológiai oka is lehet a kevesebb születésnek.