• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Várólista: mindenki jól járna, de…

Lapszemle Forrás: Tolnai Népújság

Sértheti az esélyegyenlőség elvét, még akkor is, ha az esélyegyenlőség úgymond most sem tökéletes.

Felmerült a lehetőség, hogy a kórházi várólistákon előrébb kerülhetnek, akik kifizetik a beavatkozásuk árát. Ez kórháznak, betegnek is jobb lehetne, mégis ellenérzéseket vált ki az intézmények vezetőiből is.

- A dombóvári kórházban nem jellemzőek a várólisták, legfeljebb a sebészeten fordulhat elő egy-két hónap várakozás - mondta dr. Kerekes László, az üzemeltető Szent Lukács Egészségügyi Nonprofit Kft. orvosigazgatója. Hozzátette, a probléma nem is a vidéki, kis kórházakat érinti elsősorban, hanem az olyan intézményeket, ahol például szívsebészet, ortopédia és szemészet is van.

A várólisták kialakulásának oka elsősorban a teljesítmény-, vagyis a volumenkorlát Azaz a kórházaknak lenne kapacitása több műtét elvégzésére is, viszont csak bizonyos határig kaphatnak tb-támogatást ezek elvégzésére. Ha nem lenne korlát, nem lenne még ekkora várólista sem. A tervnek, - mely szerint a fizető beteg soronkívüliséget kapjon - van pozitívuma, de csak abban az esetben, ha a teljes költséget állja. Ekkor ugyanis nem a többiek rovására, hanem azok előnyére kerül előrébb, a szabad kapacitások kihasználásával, mivel a várakozási idő csökken. Egy-egy beavatkozás költsége így akár több százezer forintos, vagy akár milliós összeget is jelenthet. Etikailag azonban aggályos ez a megoldás, hiszen sértheti az esélyegyenlőség elvét, még akkor is, ha az esélyegyenlőség úgymond most sem tökéletes. Bár dr. Kerekes László inkább támogatná, mint elvetné a kezdeményezést, bevallása szerint ezt nem minden fenntartás nélkül tenné.

A Balassa János megyei kórház várólistái közül az ortopédiai ellátásra várakozók sora a leghosszabb. Amennyiben nem akut az eset, csípőprotézis beültetésre 1,5 évet, térdprotézisre pedig akár több évet is várhat a beteg. Az általános sebészet listáján megközelítőleg háromszáz beteg szerepel, akiknek körülbelül 2-4 hónapot kell várniuk a beavatkozásra, de valakinél 9 hónap is eltelhet mire sorra kerül. A 3. helyen a szemészet áll, közel 150 várakozóval. Dr. Muth Lajos főigazgató hangsúlyozta, a várólistára csak abban az esetben kerülhet a beteg, ha a beavatkozás halasztható.

Ugyanakkor listák összeállításánál nemcsak az érkezési sorrend számít, hanem a betegség súlyosságát, a beteg általános állapotát is figyelembe kell venni. Az, hogy a fizetős betegek előrébb kerülhetnének a várólistán bizonyos szempontból jó lenne, még akkor is, ha csak bizonyos részét fizetnék ki a műtétnek, mert így egy támogatási keretből akár három beteget is megoperálhatnának.