Egy pult mögött ugyanannyi idő alatt nagyobb összeget lehet keresni, mint egy haldokló beteg mellett.
Egy évtizeden belül olyan kevés lesz az ápoló, hogy aranyat érő szakmává válhat, ha a társadalom hajlandó megfizetni - mondta a Magyar Kórházszövetség elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. A kórházat működtető szakszemélyzetnek is részesülnie kellene abból a pénzből, amit ma a betegek hálapénzként fizetnek - hangsúlyozta Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
"Egy ilyen rendszer kidolgozása gondos szakmai munka és társadalmi párbeszédnek lehetne a következménye és ebben a szakszemélyzet, az ápoló, az asszisztens nagyon kiemelt szereplő, nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy az egészségügyünknek és nem csak a mienknek, hanem a fejlett világ egészségügyének a jövője elsődlegesen az ápolókon múlik."
Manapság azonban, amikor egy pult mögött ugyanannyi idő alatt nagyobb összeget lehet keresni, mint egy haldokló beteg mellett, nagyon leértékelődik ez a hivatás, ezért kihalóban van a szakma - tette hozzá Velkey György. "És miközben csak Magyarországon a Ratkó-korszakban születettek elérik az idős kort és megnő az ápolási igényük, - egyúttal az ápolók és az orvosok is kimennek a rendszerből, mert ők is nyugdíjasokká válnak - alig egy évtized múlva, olyan nagy lesz az ápolandók és olyan kevés az ápolók száma, hogy ez egy aranyat érő szakma lesz, lenne, hogyha hajlandó volna a társadalom megfizetni."
A kabinet 60 milliárd forintos elkülönített forrása sem lesz elég a kórházak lejárt adósságállományának maradéktalan rendezésére - jelentette ki Velkey György. Jelen pillanatban 78,8 milliárd forint a kórházak lejárt adósságállománya - mondta a Magyar Kórházszövetség elnöke. Így tehát, ha nem növelik a betegek ellátására rendelkezésre álló társadalom-biztosítási hozzájárulást, egy-másfél év alatt ismét ugyanekkora adóssággal számolhatnak a kórházak - tette hozzá. Az adás itt meghallgatható