Az ausztriainál sokkal szigorúbb szabályai vannak a vérvételnek hazánkban.
Elsősorban a nyugati megyékben okoz gondot a vérturizmus, sokan egybekötik a bevásárlóutat a véradással ausztriai klinikákon. Húsz eurót adnak egy vérplazma-levételért, és vannak, akik havonta 120-140 eurót is keresnek a többszöri karnyújtással. Hazánkban a véradás önkéntes és térítésmentes, ennek köszönhetően az önkéntesek nem titkolják el betegségüket vagy gyógyszerszedésüket sem.
- Az ausztriainál sokkal szigorúbb szabályai vannak a vérvételnek hazánkban, más kritériumok alapján választjuk ki a véradókat - mondta dr. Gyimesi Hilda, az Országos Vérellátó Szolgálat Békéscsabai Területi Vérellátójának vezető főorvosa. - Mivel nálunk nem jár pénz a véradásért, őszintébbek az emberek, ez a maguk és a betegek szempontjából is fontos, csökkenti a kockázati tényezőket.
A véradókat tájékoztatják a vérrel átvihető fertőzések kockázatáról, alá kell írniuk egy papírt, ahol állítják, hogy legjobb tudomásuk szerint vérük gyógyító célra alkalmas. Vírusszerológiai vizsgálatnak is alávetik a jelentkezők vérét, de van egy ablakperiódus, amikor még nem tudják kimutatni a betegséget. Ezért fontos, hogy őszinte legyen az önkéntes.
- Pár éve még a vérellátónál is adhattunk kolbászt és akár sört is kalóriapótlásként a jelentkezőknek, ez megszűnt — magyarázta dr. Gyimesi Hilda. — Most csokis nápolyit, ásványvizet és ötszáz forintos étkezési jegyet kapnak. A Vöröskereszt szervezésében rendezett kiszállásokon - többször a helyiek hozzájárulásával - sokszor pörköltet is osztanak a véradóknak.