• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Versengenek a gyógyszervizsgálatokért

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Magyarországot most már elkerülik az úgynevezett „kamuügyek".

A kórházak egy része verseng, hogy minél több gyógyszerkísérletben vehessen részt, ezáltal is növelve szakmai rangját és bevételeit, de képtelen teljesíteni az ehhez szükséges feltételeket tájékoztat a Népszabadság. Szakemberek úgy vélik, a betegjogok sérülnek azzal, hogy az érintettek nem tudhatják: hol és milyen vizsgálat folyik.

Sok a beteg és a minőségű a szakmai munka, a gyógyszerkutatók kedvelik is Magyarországot. Jól jön az ellátórendszernek is az a 10-15 milliárd forint, amit éves szinten a vizsgálatokra költenek Magyarországon a gyógy-szervállalatok, valamint a betegek is hozzájuthatnak olyan, akár méregdrága készítményekhez, amelyek engedélyeztetésére akár még évekig kell várni. Garanciát jelent erre a külön az ilyen kísérletek felügyeletére, előzetes szűrésére hivatott szakmai testület is.

A Magyar Klinikai Vizsgálatszervezők Társaságának vezetői szerint ma már sokkal inkább az a gond, hogy az intézmények jelentős része hiába akarna részt venni a vizsgálatokban, képtelen teljesíteni azok feltételeit. Egy most készített felmérésből kiderül, hogy az orvosoknak csak a fele, a szakdolgozóknak pedig nem egészen négy százaléka tud megfelelően angolul, márpedig ez elengedhetetlen feltétel. Az érintettek 2,3 százaléka tett az elmúlt időszakban a gyógyszerezési gyakorlatban eligazító szakvizsgát, továbbá az intézmények harmadában nincs a kutatásokhoz szükséges klinikai farmakológus.

Mindezek ellenére évente 300 vizsgálat folyik Magyarországon - ezek több mint 15 ezer beteget érintenek. Az intézmények 86 százalékában folyik legalább egy vizsgálat, s eközben 65 százalékuk jelzi azt, hogy lennének még további kapacitásaik. Magyarországon az egyetemek a legfelkészültebbek - kilencven százalékuk fogadóképes, a megyei, illetve vezető fővárosi intézményeknek már csak a fele alkalmas gyógyszervizsgálatok lefolytatására, míg a városi kórházaknak csak a tíz százaléka.

Dr. Kanka Andor és dr. Antal János, a felmérés két vezetője szerint a klinikai vizsgálatok összbevétele úgy 10-15 milliárd forint lehet. Szerintük ez az összeg akár a többszöröse is lehetne, ha a kutatás feltételei kedvezőbbek lennének Dr. Kaldau Ferenc, a Magyar Klinikai Vizsgálatszervezők Társaságának tiszteletbeli elnöke szerint Magyarországot most már elkerülik az úgynevezett „kamuügyek". Ebben kulcsszerepe van az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek és az Egészségügyi Tudományos Tanács etikai bizottságának.