Ebben a fordulóban kiderül, hogyan kell alkalmazni a Peponen kapszulát, milyen óvintézkedések szükségesek a Multivitamin 50 túladagolása ellen, s az is, hajlamosít-e súlyosabb betegségre az IBS?
KONZERVATÍV KEZELÉS PEPONEN KAPSZULÁVAL
A tünetek enyhítésére leggyakrabban alkalmazott növényi hatóanyag Magyarországon a tökmagolaj, melyet kiterjedten használnak
• a jóindulatú prosztata megnagyobbodás tüneteinek csökkentésére illetve megelőzésére
• koleszterinszint csökkentésére, szívinfarktus kialakulásának megelőzésére
• agyi keringés normális állapotának fenntartására.
A biológiailag igen értékes hatóanyagokat tartalmazó, kíméletes sajtolással nyert tökmagolajat Magyarországon a gyógyszertárakban és gyógynövény boltokban kapható Peponen kapszulában találhatjuk meg, melynek javasolt alkalmazása:
• prosztata megbetegedések esetén naponta 3x2 kapszula 4 hétig, majd 3x1 kapszula, a kezelés időtartama 5 hónap, mely 2 hét után megismételhető
• keringési megbetegedések megelőzésére ill. kiegészítő kezelésére naponta 3x2 kapszula 2 hónapig, majd 3x1 kapszula, a kezelés időtartama 6 hónap, amely 2 hét után megismételhető.
A Peponen kapszula hatékonyságát a BPH kezelésében számos klinikai vizsgálat bizonyította, melyek során már 1 hónapos kezelést követően jelentős javulás volt kimutatható többek között a vizeletáramlásra vonatkozó értékek és a betegek életminősége terén. A Peponen kezelés a betegek több mint 80%-ánál (Hamvas, Corradi, SOTE Urológia, 1989) növelte a vizeletáramlás mértékét, csökkentette a dysuriás panaszokat, a gyakori fájdalmas vizelést és az éjszakai vizelések számát. A javulás mértéke a BPH 1. stádiumában volt a legkifejezettebb.
HAJLAMOSÍT-E SÚLYOSABB BETEGSÉGRE AZ IBS?
Kórlefolyás, prognózis:
Az IBS prognózisa az életkilátásokat illetően jó, a gyógyulást illetően azonban nem. A tünetek általában fiatal felnőtt korban kezdődnek és több évtizedes lefolyásra számíthatunk. Sok kellemetlenséget okozhat a beteg számára, ugyanakkor nem károsítja a belet, nem vezet súlyosabb betegséghez (pl. rák), nem csökkenti az élettartamot.
Ezen betegek élettartama érdekes módon általában hosszabb, mert orvos által igen gyakran látott és kivizsgált betegek, akiknél egyéb betegségeket is hamarabb észrevesznek, is így a gyógyulási prognózis sokkal jobb.
A kutatás rendkívül intenzív az IBS megismerésében és kezelésében. Valószínű, hogy néhány éven belül lesznek olyan gyógyszereink és egyéb eljárásaink, amelyek a kezelést még hatásosabbá teszik.
Az életmódi javaslatok fontos része a betegtájékoztatása, a panaszok jellegének, eredetének feltárása és a tervezett kezelési eljárások lehetőségeinek közös egyeztetése.
MIKOR KELL A MULTIVITAMIN?
Klinikai jellemzők - terápiás javallatok
MULTIVITAMIN 50 éven felülieknek (ATC: A11A A03)
A szervezet vitamin- és ásványianyag hiányának pótlására, különösen téli és tavaszi hónapokban, étvágytalanság, gyengeség, műtétek utáni lábadozás, kimerültség esetén, elsősorban 50 éven felülieknek.
Adagolás és alkalmazás:
Felnőtteknek 1 tabletta naponta étkezés közben vagy után.
Ellenjavallatok:
Veseműködés zavara, A- vagy D hypervitaminosis, fokozott vastárolással járó kórfolyamatok, hypercalcaemia, thiamin- és pyridoxinérzékenység, egyidejű retinoid kezelés, neoplasia.
Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések:
Az oxidáción és a redukción alapuló laboratóriumi vizsgálatok eredményeit zavarhatja. A riboflavin a vizeletet sárgára, a vas a székletet feketére festheti.
Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók:
• egyidejű D-vitamin terápia és kálcium szedése esetén fokozódik a hypercalcaemia veszélye,
• levodopa hatását a piridoxin gátolja,
• antacidumokkal a vasfelszívódás csökken,
• hosszantartó egyidejű alkalmazása kerülendő retinol tartalmú, külsőleges és belsőleges készítményekkel, továbbá cholekalciferolt és más zsírban oldódó vitamint tartalmazó készítményekkel a túladagolás veszélye miatt.