Ebben a fordulóban fény derül a vitaminok és ásványi anyagok farmakodinámiás tulajdonságaira, a tökmagolaj BPH-terápián kívüli alkalmazási lehetőségeire és arra, milyen elvárásai lehetnek az IBS-es betegnek az orvosával szemben.
IBS-ES PÁCIENS ELVÁRÁSAI AZ ORVOSSAL SZEMBEN
A kezelés hatékonysága jelentős mértékben függ attól, hogy tulajdonképpen mi az oka annak, hogy a páciens orvoshoz fordult segítségért. A kérdésre adott válasz messzemenően befolyásolja a kezelés stratégiáját. Az elsődleges ellátásban a stressz szerepének a tisztázása és a carcinómától való félelem oldása talán a legfontosabb feladat. Felmérések bizonyítják, hogy az IBS betegek ezen a ponton a kapott válasszal gyakran elégedetlenek
A beindított kezelés eredménytelensége esetén az emésztőszervi panaszok hátterében "munkálkodó" stressz helyzetek, a depresszió, vagy a pánik betegség könnyen azonosítható. A pszichés zavarok kezelése ilyen esetekben feltétele a gasztroenterológiai tünetek sikeres uralásának.
A specialistának meg kell nyugtatni a pácienst arról, hogy a korábban felállított kórisme helyes és az elvégzett vizsgálatok elegendőek, pontosak.
A vizsgálatok kiterjesztése, vagy indokolása csak akkor lehet indokolt, hogyha a tünetek megváltoznak, vagy új, más emésztőszervi betegség lehetősége merül fel. A specialistákhoz forduló súlyos esetek jelentős részénél az IBS tünetek már függetlenek a megfogalmazható stressz helyzetektől és előtérbe kerülnek a pszichológiai rendellenességek. Ezeknek a szomorú sorsú betegeknél a kezelés különösen nagy gondot jelent.
Az IBS kezelése eltérő a különböző európai országokban és az egyes praktizálók gyakorlatában egyaránt. A kezelés stratégiáját számos tényező, és kölcsönhatásaik határozzák meg. Ezek között szerepel pl.: l./ a domináló panaszok jellege (hasmenés, székrekedés, fájdalom/puffadás), 2./ a tünetek súlyossága, 3./ a megélt élet minősége, 4./ a „betegség viselkedés" és a társuló pszichiátriai eltérések (pl. anxietás, depressio, szomatizátió stb.). Az ideális kezelési gyakorlat kialakítását az IBS páciensekben tapasztalható, különösen magas placebo válasz tovább bonyolítja.
MULTIVITAMIN 50 - FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
Farmakodinámiás tulajdonságok
A vitamin
Szerepe: A retina photoreceptor-mechanizmusa, az epithel integritásának fenntartása, a lysosomák stabilizálása, glycoproteinek synthesise
Hiány: Farkasvakság, perifollicularis hyperkeratosis xerophthalmia, keratomalacia,
kisgyermekekben magasabb morbiditás és mortalitás
Toxicitás: Fejfájás, a bőr hámlása, hepatosplenomegalia, a csontok megvastagodása
B1 vitamin (tiamin):
Szerepe: Szénhidrát-metabolizmus, központi- és peripheriás idegsejtek működése, a myocardium működése
Hiány- és toxicitási tünetek: Beriberi, csecsemő- és felnőttkori (peripheriás neuropathia, szívelégtelenség, Wernicke-Korsakoff syndroma)
B2 vitamin (riboflavin)
Szerepe: A kalória- és fehérje- metabolismus lépései, a nyálkahártyák integritásának fenntartása
Hiány- és toxicitási tünetek: Cheilosis, stomatitis angularis cornealis vascularisatio, amblyopia, seborrhoeás
dermatitis
B6 Vitamin (piridoxin)
Szerepe: A nitrogén-metabolismus több lépcsője pl. transaminálás, porphyrin- és haemsynthesis, a tryptophan-niacin átalakulás, linolensav-metabolismus
Hiány: Csecsemőkori convulsiók, anaemia, neuropathiák, seborrhoea-szerű bőrlaesiók
Toxicitás: Peripheriás neuropathia
B12 vitamin (kobalamin)
Szerepe: A vvt-k érése, idegi functiók, folát coenzimekkel kapcsolatos DNS synthesis, methionin- és acetat synthesis
Hiány- és toxicitási tünetek: Anaemia perniciosa, hal-, szalagféreg-, és vegetariánus anaemiák, bizonyos psychiatriai syndromák, nutritionalis amblyopia
Biotin
Szerepe: A oxálecetsav carboxylatiója és decarboxylatiója, aminosav és zsírsav metabolismus
Hiány- és toxicitási tünetek: Dermatitis, glossitis
Folsav
Szerepe: A vvt-k érése, purin- és pyrimidin synthesis
Hiány- és toxicitási tünetek: Pancytopenia, megaloblastosis (különösen terhességben, csecsemőkorban és
malabsorptióban)
Nikotinamid
Szerepe: Oxydatiós/reductiós folyamatok, szénhidrát-metabolismus
Hiány- és toxicitási tünetek: Pellagra (dermatosis, glossitis, gyomor-bélrendszeri és központi idegrendszeri dysfunctio)
Pantoténsav
A pantothensav élelmiszerekben gyakran előforduló vitamin, mely essentialis része a számos enzimreakcióban acyltransfer-cofactorként részt vevő coenzym A-nak.
Panthotensavban szegény étrendet fogyasztó felnőtt önkéntesekben rossz közérzet, hasi dyscomfortérzés, „burning feet" syndroma és paraesthesia alakult ki.
C vitamin
Szerepe: Alapvető a csontszövet-, a collagenképzésben, az érrendszerben, a szöveti légzésben, és a sebgyógyulásban
Hiány- és toxicitási tünetek: Scorbut (haemorrhagiák, foghullás, gingivitis)
D vitamin
Szerepe: Kalcium és phosphor absorptio, és –resorptio, a csontok mineralisatiója és collagen-képzése, a foszfor tubularis visszaszívása
Hiány: Rickettsia, (esetenként tetaniával szövődve), osteomalacia
Toxicitás: Anorexia, veseelégtelenség, metastaticus calcificatio
E vitamin
Szerepe: Intracellularis antioxydans, biológiai membránokban gyökfogó
Hiány: Vvt haemolysis, neurológiai károsodások, creatinuria, az izmokban ceroid lerakódás
Toxicitás: Enzimekkel kölcsönhatásba lép, a fertőzés veszélye nő.
Ásványi anyagok:
Kalcium
Szerepe: Csont- és fogképződés, véralvadás, neuromuscularis irritabilitás, izomcontractio, myocardialis ingerületvezetés
Hiány: Hypocalcaemia, tetania neuromuscularis hyperexcitabilitas
Toxicitás: Hypercalcaemia, GI atonia, veseelégtelenség
Vas
Szerepe: Haemoglobin- és myoglobin synthesis, enzimek alkotórésze
Hiány: Anaemia, dysphagia, koilonychia, enteropathia, csökkent munkavégző képesség, a tanulási készség romlása
Toxicitás: Haemochromatosis, cirrhosis, diabetes mellitus, bőrpigmentatio
Foszfor
Szerepe: Csont- és fogképződés, sav-bázis egyensúly, nucleinsavak alkotórésze, energia-termelés
Hiány: Ingerlékenység, gyengeségérzés, a vörös- és fehérvérsejtek eltérései, gyomor-bél- és vesekárosodás
Toxicitás: veseelégtelenségben hypophosphataemia
Farmakokinetikai tulajdonságok
A vitamin:
A gyomor-bél traktusból azonnal felszívódik. A retinol felszívódása zsír-emésztési vagy -felszívódási zavarokban, illetve májfunkciós zavar esetén elégtelen. Tárolása főként a májban, palmitát észter formájában történik és glükuronsav konjugátumként választódik ki a vesében és a májban.
B1 vitamin (tiamin):
A gyomorbél traktusból Na-dependens aktív transzporttal szívódik fel. A tiamin felszívódásának fokozódásával a felesleg a vizelettel ürül ki.
B2 vitamin (riboflavin):
Specifikus transzport mechanizmussal, mely foszforilációt is tartalmaz, azonnal felszívódik a gyomorbél traktusból. Minden szövetbe eljut. A felesleg a vizelettel ürül ki.
B6 Vitamin (piridoxin):
A gyomorbél traktusból azonnal felszívódik, a májból ürül ki.
B12 vitamin (kobalamin):
A bélből intrinsic faktor segítségével szívódik fel. A szérumban fehérjéhez kötve van jelen.
Folsav:
A felszívódás pH-függő, a vékonybél proximális részében megy végbe. A tubulusokban történő visszaszívódás miatt az exkréció alacsony (a felszívódott mennyiség 10-20 %-a). Alacsony bevitelnél az exkréció csökken, magas bevitelnél nő.
Nicotinamid:
A gyomorbél traktusból azonnal felszívódik és minden szövetbe eljut. A molekula változatlan formájának kis mennyisége megjelenik a vizeletben.
Pantoténsav:
A gyomorbél traktusból azonnal felszívódik. Minden szövetben jelen van. A felszívódott pantoténsav 70 %-a ürül ki a vizelettel.
C vitamin:
A gyomorbél traktusból azonnal felszívódik, energiafüggő folyamattal. Az aszkorbinsav jelen van a plazmában és egyenletesen oszlik meg a test sejtjeiben. Segíti a vas felszívódását. A vizelettel ürül ki.
D vitamin:
A gyomorbél traktusból azonnal felszívódik. Zsírfelszívódási zavarban feszívódása elégtelen lehet. Szöveti raktárak: máj, zsírszövet.
E vitamin:
A gyomorbél traktusból azonnal felszívódik. Zsírfelszívódási zavarban feszívódása elégtelen lehet. A májban metabolizálódik és onnan ürül ki.
Ásványi anyagok
Kalcium:
A bélből aktív, D vitamin dependens transzporttal és facilitált diffúzióval szívódik fel. A szervezet kalcium tartalmának 99 %-a a csontrendszerben van jelen kristályos formában.
Vas:
A gyomorbél traktusból szívódik fel. A lépben, májban és csontvelőben raktározódik. A vas kétharmada a bélrendszerből, egyharmada a vizelettel, egészen kis mennyiség pedig a bőrön át választódik ki.
Foszfor:
A gyomorbél traktusból azonnal felszívódik aktív, energiafüggő folyamattal. A veséken több, mint 90 % filtrálódik, ebből 80 % reabszorbeálódik.
PEPONEN KAPSZULA: TÖBB LEGYET EGYCSAPÁSRA
A hideg sajtolással nyert tökmagolajban a következő hatóanyagok találhatók:
• delta-7 fitoszterol és szelén, amelyek enyhítik a prosztata jóindulatú megnagyobbodását kísérő tüneteket, pl. fájdalmas vizeletürítés, éjszakai vizelések gyakorisága, visszamaradó vizelet mennyisége, vizelés sebessége
• telítetlen zsírsavak, amelyek csökkentik az emelkedett koleszterin szintet, lassítják a szervezet érelmeszesedési folyamatait, illetve előnyösen befolyásolják az agyi keringés normális állapotának fenntartását
• E vitamin, amely a gyulladásos mechanizmusok gátlása révén fontos szerepet játszik a terhesség korai szakaszában jelentkező spontán vetélések megakadályozásában
• F vitamin komplex, amely alapvető szerepet tölt be a magzati idegrendszer kifejlődésében
• antioxidánsok (E vitamin, A vitamin, szelén), amelyek lassítják a szervezet öregedési folyamatait
• koenzim Q, mely jelentős immunstimuláló és antioxidáns hatással rendelkezik
• komplex vitamintartalom, amely segít a betegség utáni lábadozás időszakában a legyengült szervezet roborálásában
A fenti értékes hatóanyagokat tartalmazó Peponen kapszula javasolt alkalmazása:
• a jóindulatú prosztata megnagyobbodás tüneteinek csökkentése illetve megelőzése
• koleszterinszint csökkentése, szívinfarktus kialakulásának megelőzése
• agyi keringés normális állapotának fenntartása.