Ebben a fordulóban kiderül, hogyan semlegesíthetők érett korban is a szabadgyökök, milyen hatóanyagokat tartalmaz a Peponen kapszula és az is, van-e az IBS-nek speciális diétája?
ÖTVENEN FELÜL IS FONTOS A VITAMIN
Az öregedő test fizikai szellemi teljesítőképességét megfelelő szinten kell tartani, ahhoz, hogy élhető öregkort tudjon magáénak az ember. Az emberi szervezetben naponta lejátszódó oxidációs folyamatok következtében káros szabadgyökök keletkeznek. Az életkor előrehaladtával a szervezetben fellelhető szabadgyökök száma emelkedik.
A szabadgyök képződést fokozó külső és belső hatások:
• Röntgen radioaktív és ultraibolya sugárzás
• Cigarettafüst, szmog
• Mérgezések (CO, Hg, Ólom)
• Hőhatás
• Vibráció, magas frekvenciás rezgések
• Magas láz, fertőző betegségek
• Csökkent vér-oxigén ellátás (Hypoxia, ischaemia)
A szabadgyökök felszaporodásának következtében nő a:
• Rákos megbetegedés, szívbetegség, Parkinson kór, ízületi panaszok, arterioszklerozis veszélye.
A szabadgyökök semlegesítésére az antioxidánsok a legmegfelelőbb eszközök. Az antioxidánsok meggátolják a szabadgyökök képződését azáltal, hogy megakadályozzák az oxigén összekapcsolódását az arra hajlamos molekulákkal.
A legfontosabb antioxidánsok:
E-vitamin, glutation, C-vitamin, melatonon, B-vitamin komplex
szelén, szuperoxiddiszmutáz enzim.
A Multivitamin 50 éven felülieknek filmtabletta 1995-ös forgalomba kerülése óta hiánypótló készítményként van jelen a gyógyszerpalettán, tekintettel korszerű összetételére (antioxidáns E, C, B-vitaminokban gazdag!), kedvező árára és gazdaságos kiszerelésére.
A készítmény társadalmi hasznosságát elismerte az egészségügyi miniszter 35/2001. (X.17.) EüM rendelete, amely a közgyógyellátásra jogosultak részére térítésmentesen rendelhető gyógyszerek körébe befogadta a Multivitamin 50 éven felülieknek filmtablettát 2001 októberében.
A Multivitamin 50 éven felülieknek filmtabletta legfontosabb tulajdonságai:
1. a szervezet számára alapvetően fontos vitaminokat (vízoldékony: B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, Folsav, és zsíroldékony: A, D3, E-vitamint), valamint kalciumot, foszfort, és vasat tartalmaz,
2. kedvező 764 Ft-os fogyasztói árának köszönhetően a közgyógy-igazolvánnyal nem rendelkező betegei számára sem jelent nagyobb anyagi megterhelést,
3. két hónapra biztosítja a szükséges vitamin – és ásványi-anyag pótlást legyen szó akár őszi-tavaszi megfázásról, étvágytalanságról, műtét utáni lábadozásról, vagy általános gyengeségről, szellemi kimerültségről.
MULTIVITAMIN 50 éven felülieknek (ATC: A11A A03)
MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL:
Retinolum palmiticum (vit. A.): 5000 NE; Cholecalcipherolum (vit. D3) : 400 NE; Acidum ascorbicum (vit. C): 100 mg; Inositolum: 30 mg; Nicotinamidum : 25 mg; Thiaminum nitricum (vit. B1): 4,5 mg; Riboflavinum (vit. B2): 7,5 mg; Acidum pantothenicum (kálciumsó formájában) (vit. B5): 15 mg; Pyridoxinium chloratum (vit. B6): 3 mg; Cyanocobolaminum (vit. B12): 14 µg; Acidum folicum: 0.1 mg; Tocopherolum aceticum (vit. E): 25 NE; Ferrum (ferrosum fumaricum): 10 mg; Calcium (calcium hydrogenphosporicum): 162 mg; Phosporus (calcium hydrogenphosporicum): 125 mg.
Segédanyagok: Croscarmellosum natrium, Magnesium stearinicum, Cellulosum microcrystallicum, Bevonat: PEG 8000, Opadry Red YSI-1863 (E-129, E-132, titanium dioxydatum).
KAPSZULÁBA REJTETT HIDEGEN SAJTOLT TÖKMAGOLAJ
A hideg sajtolással nyert tökmagolajban a következő hatóanyagok találhatók:
• delta-7 fitoszterol és szelén, amelyek enyhítik a prosztata jóindulatú megnagyobbodását kísérő tüneteket, pl. fájdalmas vizeletürítés, éjszakai vizelések gyakorisága, visszamaradó vizelet mennyisége, vizelés sebessége
• telítetlen zsírsavak, amelyek csökkentik az emelkedett koleszterin szintet, lassítják a szervezet érelmeszesedési folyamatait, illetve előnyösen befolyásolják az agyi keringés normális állapotának fenntartását
• E vitamin, amely a gyulladásos mechanizmusok gátlása révén fontos szerepet játszik a terhesség korai szakaszában jelentkező spontán vetélések megakadályozásában
• F vitamin komplex, amely alapvető szerepet tölt be a magzati idegrendszer kifejlődésében
• antioxidánsok (E vitamin, A vitamin, szelén), amelyek lassítják a szervezet öregedési folyamatait
• koenzim Q, mely jelentős immunstimuláló és antioxidáns hatással rendelkezik
• komplex vitamintartalom, amely segít a betegség utáni lábadozás időszakában a legyengült szervezet roborálásában
Az itt leírt értékes hatóanyagokat tartalmazó, kíméletes sajtolással nyert tökmagolajat Magyarországon a gyógyszertárakban és gyógynövény boltokban kapható Peponen kapszulában találhatjuk meg.
MILYEN ÉLETMÓD ÉS ÉTREND AJÁNLOTT IBS-BEN?
Az IBS-nek speciális diétája nincs és nem is bizonyított a diéta egyértelmű szerepe, de ésszerű étkezéssel az esetek többségében a panaszok jelentősen enyhíthetők. Az étrendi és életmódi tanácsok a súlyosabb esetekben is a kezelés alappillérei.
Célszerű a rendszeres étkezés kialakítása. Az irritáló ételek, italok (erős fűszerek, zsiradékok, kávé, alkohol) és a dohányzás mellőzésével a hasi fájdalom, puffadás sokszor megelőzhető/ enyhíthető. Ebben a beteg csoportban jelentős egyéni különbségek észlelhetők a nehezen tolerálható, tehát panaszt okozó ételekben.
Fontos, hogy a beteg figyelje meg, hogy milyen ételek provokálják a panaszait, mert ez segítheti a későbbi étrend kialakítását. A mesterséges édesítőszerek (szorbit, fruktóz), amelyek gyakori alkotórészei a különböző üdítőitaloknak, cukormentes rágóguminak, hasmenést válthatnak ki. Magyarországon aránylag gyakori (mintegy 10 %) a tejcukor érzékenység, ezért amennyiben a hasmenés, puffadás a fő panasz, fontos ennek tisztázása.
Különösen a szorulásos, de a váltakozó, sőt a hasmenéses csoportban is kedvező lehet a sok növényi rostot tartalmazó étrend.
A joghurtba, vagy kefirbe elkevert étkezési korpa vizet köt, hígítja, savanyítja és növeli a béltartalmat, gyorsítja a béltartalom haladását, csökkenti a vastagbélen belüli nyomást, ezáltal a bélfal feszülését. Naponta 1-2 evőkanál búzakorpát érdemes fogyasztani, szükség esetén napi 4-6 evőkanálig emelve. A hatás több nap után alakul ki, átmenetileg a puffadásos panaszokat fokozhatja. Előfordul, hogy valaki idegenkedik a korpától, vagy nem segít a panaszokon. Ilyenkor érdemes még egyéb rostdús ételt ( pl. müzli) is megpróbálni.
A növényi rostokban gazdag diéta fontos a súlyosabb vastagbél betegségek (vastagbél daganat, divertikulózis) megelőzésére is.
Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a túlzott szigorú étrendi megszorítások, egyoldalú táplálkozáshoz vezethet, amely veszélyeket (hiánybetegségek) rejthet magában.
A rendszeres testmozgás (futás, kerékpározás, úszás, kerti munka stb.) előnyös IBS-ben is.