A fennmaradás és az önállóság ára a drasztikus forrásmegvonás a móri kórház esetében.
![]() |
A magasan meghatározott akut esetek miatt minimális mozgásterük maradt a tervezhető beavatkozásokra, egy hónap alatt csupán húsz tervezhető műtétet hajthatnak végre, emiatt áprilistól bevezették az előjegyzési rendszert. Várhatóan meg fog nőni az előjegyzési idő, s elképzelhető, hogy csak hónapok múlva tudnak valakit megműteni, ha sürgősség nem indokolja a beavatkozást.
A tavaly egymilliárd forintból gazdálkodó kórházban egyelőre kétszázmillió forint feletti forráskieséssel számolnak, a pénzügyi helyzetet azonban befolyásolhatja a szülészet, a járóbeteg-, valamint a krónikus ellátás finanszírozása.
A modellszámítások eredményei fogják meghatározni az intézkedéseket, amelyeket a városi önkormányzattal is jóvá kell hagyatniuk. A helyhatóság eddig is segítette a kórházat működési, fejlesztési források biztosításával, s az intézmény vezetése továbbra is reménykedik a támogatásban, illetve számít a kistérség segítségére is, hiszen a betegek nagyobb része onnan kerül hozzájuk (Mórnak tizenkét ezer lakosa van).
Megvizsgálják, hogy a működésben találnak-e még tartalékokat, ám erre kicsi az esély, hiszen a racionalizálás ezen a területen megtörtént, ígéretesebbnek tűnik a kiszolgáló ágazatok - mind gazdasági, mind szakmai – áttekintése, ezek kiszervezésének vizsgálata. Elodázhatatlan az ügyeleti rendszer átszervezése, ez a tevékenység már eddig is veszteséggel működött. Miután területi kórházként sorolták be a mórit, így nem kötelező huszonnégy órás ügyeletet biztosítaniuk. Az előírt sürgősségi fogadóhely kialakítása jelenleg folyik, a mintegy harminckét millió forintos beruházást pályázati forrásból és önkormányzati támogatásból valósítják meg.
Nem kerülhető meg a létszámleépítés – jelenleg kétszáztizen dolgoznak az egészségügyi intézményben –, ám számokat egyelőre nem akart mondani dr. Balika Zoltán. A gazdasági igazgatóval együtt elsősorban azt preferálják, hogy a leépítés során a nyugdíj mellett dolgozótól váljanak meg, illetve azoktól, akik előnyugdíjba mehetnek, vagy a prémiumévek beszámításával nyugdíjazhatóak. Másrészt elkerülhetetlennek látszik a felszabaduló munkaerő átcsoportosítása vagy akár átképzése, s minden bizonnyal előnyt fognak élvezni a többféle szakképesítéssel rendelkező dolgozók.
Terveik között szerepel az ambuláns belgyógyászati és sebészeti ügyelet megszervezése, amihez térségi támogatásban is reménykednek, hiszen az ellátási körzetükben élőknek segítenének a folyamatos ügyelet biztosításával.