2006 júniusáig a színlelt vállalkozási szerződéseket fel kell bontani az orvosokkal – hangzott el a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tegnapi, Sátoraljaújhelyen tartott fórumán.
![]() |
Az igazgató főorvos meghívására szervezett fórum témája az volt, hogy „Mit kíván a Magyar Orvosi Kamara az egészségügy jövőjéért?"; illetve az „Orvosok alkalmazásának kérdései: „színlelt szerződések?" és egészségpolitikai aktualitások".
A fórumon elhangzott, hogy 2006 júniusáig a színlelt vállalkozási szerződéseket fel kell bontani az orvosokkal, mert kétféle jogviszonnyal nem dolgozhat valaki egyazon intézményben. Így nem lehet egy orvos közalkalmazott nappal, délután és éjszaka pedig vállalkozó. A törvény paradoxona, hogy az egyik kórházban közalkalmazottként dolgozhat az orvos, a másikban vállalkozóként tevékenykedhet, és az már nem tekinthető kényszervállalkozási formának.
Megoldást az orvosi kamara álláspontja szerint az jelenthetne, ha az orvosok szabad szellemi munkában és saját hatáskörben dönthetnék el, hogy is kívánnak dolgozni a közeljövőben.
Az orvosi kamara egyébként közelgő választások után, függetlenül attól, hogy milyen kormány alakul, reformokat tart szükségesnek az egészségügyben. A gondokon való segítséget kormányok fölötti, nagy politikai összefogásban látja, s hiteles, átlátható egészségügyi költségvetést, szakszerű adatokon alapuló tervezést várna, hogy ennek során valamennyi tételt – különösen a munkaerő árát – valós értéken térítésék meg.
A MOK egyebek mellett egy olyan törvényt is szükségesnek tartana, amely az egészségügyi dolgozók jogállását szabályozza, s kiszámíthatóvá és biztonságossá tenné a szakterületen dolgozók életét, ösztönözné a pályaválasztást, és az orvosok itthon maradását is.