Sikeresen zárul a szakdolgozói foglalkoztatást támogató projekt Békéscsabán.
2012 decemberében kezdődött meg és 2014 januárjában sikeresen zárul a Dr. Réthy Pál Kórház- és Rendelőintézetben egy 42.274.294 Ft költségvetésű, szakdolgozói foglalkoztatást támogató projekt, melynek megvalósításával a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében kiírt, „Foglalkoztatás támogatása egészségügyi intézmények számára" című, TÁMOP-6.2.4/A/11/1 kódszámú pályázati kiírás lehetőségeit használta ki a Kórház (“Szakdolgozói többletteljesítmény elismerése a Réthy Pál Kórház-Rendelőintézetben" TÁMOP-6.2.4.A-11/1-2012-0072.).
A 100%-os támogatási intenzitású, azaz önerőt nem igénylő támogatást meglévő szakdolgozók orvostól átvett többletfeladatainak díjazására fordíthatta az Intézmény - tudatta sajtóközleményében az intézmény. A 13 hónapon keresztül pályázati forrásból fedezett havi bruttó 15.000 Ft/fő kereset-kiegészítést a projektmegvalósítást követően a támogatott időszakkal megegyező időszakig, azaz további 13 hónapig saját erőből biztosítja a Kórház 151 fő szakdolgozója számára.
A 2014. január. 31.-én befejeződő projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Az elmúlt évek során a kórházakban dolgozó orvosok létszáma csökkent (külföldre történő elvándorlás, orvos látogatói állás, más egyéb jobban megfizetett állás), ezért a betegellátás során bizonyos tevékenységek elvégzése alkalmanként akadozott. A megmaradt orvosok, a fokozott leterheltség miatt akadályozottá vált a betegek kezelése során szükséges tevékenységek (intravénás injekció beadása, infúzió bekötése, férfi beteg katéterezése, stb.) megfelelő időben történő elvégzése.
Bár mindig is a nővéri feladatok részét képezte az orvosi beavatkozások előkészítése és a beavatkozás alatti segédkezés, kompetenciájuk alapján önállóan nem végezhették ezen tevékenységeket - világította meg a képzés szükségességének hátterét Tárkány Szűcs Zsuzsanna ápolási igazgató.
A szakápolók, diplomás ápolók, egyetemi ápolók az elméleti felkészítést követően, a megfelelő gyakorlati jártasság megszerzése után, alkalmassá váltak ezen feladatok elvégzésére. Így a betegek ellátása, gyógyulása érdekében az orvostól átvett feladatok (a megbízólevelek birtokában) a nővéreknek, egyéb szakdolgozóknak átadhatók.
A szakdolgozók a nap 24 óráját a betegágy mellett töltik, így lehetőségük van a beteg állapotát, a gyógyszerekre, infúzióra adott reakcióját megfigyelni, állapotváltozás esetén azonnali orvosi konzultációt kezdeményezni, illetve beavatkozni (pl.: a beteg által kiszedett branült újraszúrják, és a megkezdett terápiát az orvos megérkezése előtt a beteg érdekében haladéktalanul folytatják). Így a beteg az elrendelt terápiát a szükséges időben pontosan megkaphatja, a szükséges tevékenység (katéterezés, stb.) haladéktalanul megtörténik, ami a betegek gyógyulási esélyeit javítja.
A szakdolgozók önbecsülését nagymértékben növeli, hogy ezen tevékenységek elvégzésére, (amit korábban csak orvos végezhetett) alkalmasnak tartják.