Egészségügyi fejlesztéseket is tartalmaz a Bencs-program.
![]() |
A program a város, a kistérség és az interrégió ellátási színvonalának javítása érdekében korszerűen műszerezett szívlabort, a daganatos betegek gyógyítására daganatos centrum létrehozását tervezik. A beruházás 500 millió forintos költségének 77%-át az Európai Unió fedezi majd.
Az autópálya hálózat fejlesztése, valamint az M3-as kiépítése várhatóan tovább erősíti majd a közúti forgalmat, mely fokozza a balesetveszélyt. A sérültek túlélési esélyeinek javítására a Jósa András Kórházhoz kapcsolódóan mentőhelikopteres bázist szeretnének telepíteni. Ez nemcsak a baleseti ellátást, hanem a speciális kezelésre szorulók esélyeit is javítja majd.
A tervezet tartalmazza a krónikus betegségek következtében huzamosabb ideig ellátásra szorulók fogadására alkalmas kórházi ágyak számának növelését, melyet a Jósa András Kórházban kidolgozott orvos-szakmai program alapján akarnak megvalósítani.
A Bencs-programban szerepel egy egészségügyi ügyfélkezelő-rendszer létrehozása az alapellátáshoz tartozó egészségügyi működés, időpont-foglalási illetve tanácsadói szolgáltatások megvalósítása érdekében.
A hosszú távú fejlesztési elképzelés tartalmazza prevenciós módszertani központ létrehozását is, ahol drogproblémával és prevencióval foglalkozó előadások szervezhetőek mind az általános iskolás, mind a középiskolás korosztálynak. Emellett a módszertani központban helyet kaphatnának különböző képzések, konferenciák és fiatalok számára rendezett vetélkedők. Arra is alkalmas lenne a centrum, hogy módszertani segítséget nyújtson a drogproblémával foglalkozó szakembereknek.
A program szükségesnek tartja a megnövekedett lakossági igények miatt Sóstóhegyen háziorvosi praxis létrehozását, valamint a háziorvosi rendszer szolgáltatásainak továbbfejlesztését, a betegfogadás és ellátás rugalmasságának és minőségének emelése révén.
A tervezet figyelembe veszi, hogy az egészségügyi szakellátás a lakosság egy része számára a kötött munkaidő miatt nem, vagy csak a szabadság terhére vehető igénybe, ezért a Jósa András Kórházban szeretnék a szakrendelést a délutáni időszakban és szombatonként is működtetni.
A Bencs-terv fontosnak tartja a népegészségügyi programba való bekapcsolódást is, melyben fontos szempont a testmozgás elterjesztése, az alkohol és drogfogyasztás megelőzése, valamint a dohányzás visszaszorítása.
A hosszú távú fejlesztési elképzelés tartalmazza Nyíregyházán az egészségügyi alapellátást és szakellátást biztosító épületek, valamint az orvosi rendelők akadálymentesítését is.