• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csőd miatt a szennyezés marad

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

A föld mélyén akadály nélkül csordogáló vegyi szenny a neves termálfürdő, Harkány irányába halad.

- A Budapesti Vegyiművek Zrt. hivatalos levélben értesítette az illetékes baranyai községek önkormányzatait, hogy a társaság jogutód nélküli megszüntetését kezdeményezi. Ez azt jelentheti, hogy az egészséget és a környezetet súlyosan szennyező, rákkeltő vegyi anyag végleg a nyakunkon maradhat, hiszen a fővárosi vállalat már biztosan nem fogja sem nálunk, sem pedig Hidason elvégezni a kármentesítést – hívta fel portálunk figyelmét a veszélyes helyzetre Vig Imre, Garé polgármestere.

- Már két éve sejtettük, hogy bajok lesznek, mert a BVM szép lassan leállt a számára kötelezően előírt benzollal szennyezett talaj tisztításával, tavaly pedig már semmi ilyen tevékenységet nem végeztetett, a területet senki nem őrzi, az ártalmatlanításnak semmi nyoma - tete hozzá.

Az aggodalmak nem légből kapottak, mert a korábbi laboratóriumi vizsgálatok egyértelműen feltárták: a talaj felszínén több mint harminc évvel ezelőtt hanyagul lerakott tetraklór-benzolt (TCB) tartalmazó hordók elrohadása miatt, az azokból kifolyó, egészségre rendkívül veszélyes vegyipari melléktermék a talajba szivárogva utat tört magának. A szennyezet talajvíz a szomszédos település patakjában is megjelent, s ott már évekkel korábban az egészségügyi határértéket meghaladó mennyiségben mérhetővé is vált.


Hasonlóan kritikus a helyzet a BVM hidasi telephelyén, ahol a poliklórozott benzolok már a talajfelszín alatt négy méterre vett vízmintából kimutathatók.


A legnagyobb magyar környezeti szennyezésként nyilvántartott garéi hordókat ugyan elszállították, ám a szennyezett föld ott maradt. A kármentesítés elvégzésére egyébként érvényes bírósági végzés kötelezte az akkor még csődeljárásra gondoló Vegyi Műveket: a Legfelső Bíróság által meghozott ítélet szerint 2012-ig a cégnek ártalmatlanítania kell (kellene) a garéi telep méreggel átitatott földjét.


Amennyiben a bíróság most elindítja a csődeljárást, megkezdődik a cégvagyon felbecslése is. Ha marad pénz - ami gyakran nem jellemző a hazai vállalatok felszámolása után – az összeget a lerakók kármentesítésére kell fordítani. Ellenkező esetben viszont ez a feladat a magyar államra vár. Addig azonban még hosszú évek telhetnek el úgy, hogy semmi nem történik.


Hargitai János, a Baranya megyei közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő is úgy döntött, hogy levelet ír Fodor Gábor környezetvédelmi miniszternek, akit arra kér, hogy a Baranyában ketyegő vegyi bomba hatástalanításához mielőbb nyújtson segédkezet.


A mintegy 100 ezer tonnára becsült föld cseréje sürgető, mert a talaj szennyezésének mértékét elemző korábbi kutatófúrások egyértelműen igazolták: a föld mélyén akadály nélkül csordogáló vegyi szenny a neves termálfürdő, Harkány irányába halad. Azt pedig nem szabadna megvárni, hogy a gyógyfürdő értékes vize veszélybe kerüljön. Hidason már olyan közel került a bonyhádi ivóvíz bázishoz a szennyezés, hogy a város kénytelen volt a déli víznyerője helyett már egy újat építtetni.


A Tetraklorbenzol hatása a biológus orvos kutató szemével
Az már régóta ismert, hogy a különböző vegyi anyagok, gyártási üstmaradékok – ahogy a TCB is -nem csak rákkeltő hatásúak, de nemzetközi kutatási eredmények szerint mintegy 20-25 százalékban befolyásolják az allergia, a meddőség, illetve a különböző születési rendellenességek kialakulását is - mondta el lapunknak Dr. Engelmann Péter, az MTA-PTE Neurohumorális Szabályozások Kutatócsoport tagja. A nem megfelelő tárolás során a klór benzol származékok pusztíthatják a talaj különböző szintjein élő gerinctelen élőlényeket (földigiliszták, talajban élő ízeltlábúak), amelyek alapvető fontosságúak a talaj szerves tápanyagtartalmának feldolgozásában, átalakításában, így a növények anyagcseréje számára is. A klór benzol származék egy idő után a talajból a természetes vizekbe kerülhet, ahol az algákra például növekedés gátló-, a halakra pedig toxikus hatást fejthet ki. A kutató hozzá tette: az eddig végzett egér, patkány kísérletekben közvetlenül érhető tetten a súlyos egészségkárosító hatás, melynek során elsősorban a vese és a máj érintettségét mutatták ki.