Botrányt jósolnak, mondván, rájuk fogják kenni, hogy nem akarják aláírni a szerződést, holott tervezet sincs.
![]() |
A kórházvezetés megyei egészségpénztártól ma kapott, nem hivatalos (!) információi szerint a rosszabb változatra számíthat súlyponti kórház: a tvk-t 1540-re kívánja az OEP csökkenteni. Hogy ez mit jelent, érdemes összevetésül megnézni a korábbi adatokat: 2005-ben 2369,5, míg 2006-ban 2203,7 súlyszámot értek el havi átlagban, tavaly 4,8 milliárd forintos finanszírozásban részesült a kórház.
A tvk drasztikus csökkentése egymilliárd forintos forráskiesést okoz: a várható OEP-finanszírozás 3,9 milliárd forint lesz. „Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy kórházunk nem tudja ellátni a rábízott feladatokat, másrészt vélhetően igen jelentős létszámleépítés és szakmai kapacitásszűkítés válhat szükségessé" – fogalmazott dr. Máté-Kasza László főigazgató a Weborvos kérdésére, hozzátéve: a 2007-es év első negyedévére megállapított tvk is havi harmincmillió forráskiesést jelent a kórháznak, s ehhez képest további csaknem tízszázalékos volumenkorlátozást okozna a tervezett lépés. A súlyponti minősítést kapott kórháznak ugyanakkor jelentősen nőtt a diabetológiai, nephrológiai, illetve fertőző betegellátás területi fekvőbeteg-ellátási kötelezettsége.
A kórház vezetése is számolt. Eszerint az OEP által az intézményre szakmacsoportonként megállapított szorzószámokat és az új ágystruktúrát figyelembe véve megállapították, hogy a MEP által megadott és az általuk számított tvk között jelentős az eltérés: a kórház adatai szerint ugyanis ez az érték havi 2093,6 súlyszám lenne (szemben az 1540-es adattal). A különbség okára magyarázatot vár a kórház vezetése, mivel a MEP elismerte a számítás helyességét.
A finanszírozási szerződés aláírását a fentiekben vázoltak miatt rendkívül problematikusnak tartja a főigazgató, és csak önkormányzati ellenjegyzés mellett vállalja. Ha nem születik meg a szerződés határidőre, akkor csökkentett, csupán hetvenszázalékos támogatást kap a kórház, így az önkormányzatnak kell a fedezetlen kiadásokat állnia. (A hiányzó összeget a szerződés aláírása után, később sem kaphatja meg a kórház.)
Mit írjunk alá? – teszi fel a kérdést dr. Dorkota Lajos alpolgármester (Fidesz), aki szerint zsarolásnak minősíthető a szaktárca eljárása, hiszen még szerződéstervezetet sem láttak, így nincs mit a holnapi közgyűlés elé terjeszteni jóváhagyás céljából. Botrányt jósol, mondván, rájuk fogják kenni, hogy nem akarják aláírni a szerződést, holott tervezet sincs. A kórház s vele együtt a tulajdonos önkormányzat csődjétől tart a drasztikus elvonás miatt.
Másként ítéli meg a helyzetet dr. Kálmán András polgármester (MSZP), aki szerint súlyponti kórházként nem érheti ilyen hatalmas elvonás a dunaújvárosi intézményt. Ha az önkormányzat megkapja a szerződést, akkor a szakbizottságok véleményezése után azzal – az egyébként máskor is alkalmazott – kitétellel fogják aláírni, hogy a finanszírozási szerződés utólagos közgyűlési jóváhagyása szükséges.