Mintegy száz, kemoterápiára szoruló észak-somogyi beteg vár méltányos megoldást gondjára.
![]() |
A tárgyalások tétje: sikerül-e a szakmai irányelvek maximális figyelembe vételével olyan, a betegek számára is elfogadható megoldást találni a kemoterápiás kezelések elvégzéséhez, melynek nyomán úgy részesülhetnek a kaposvári onkológiai centrum nyújtotta legmagasabb színvonalú ellátásában, hogy közben nem merülnek ki a több órás utazgatásban, várakozásban.
Siófok térségének ugyanis olyan szégyenletesen elmaradott és hektikus a vasúti-közúti tömegközlekedése, hogy akinek nincs személygépkocsija, az csak több órás, lassú utazgatással, átszállásokkal érheti el az átlagosan mintegy 100 kilométer távolságban lévő kaposvári onkológiai centrumot. Fokozottan nehezebb a helyzete a kis falvakban élőknek, hiszen ők az átszállások miatt még hosszabb idő alatt képesek csak eljutni a kezelések színhelyére.
Persze, mindez csak azóta jelent gondot, amióta a szakmai kollégium javaslatára, akkreditált onkológiai centrumokba irányították a korábban egyes vidéki intézetekben szétszórtan kezelt betegeket.
Az más kérdés, hogy történetesen a siófoki kórház jól felszerelt onkológiai szakambulanciáján, dr. Páli Katalin onkológus szakorvos irányításával, a korábbi személyi és gyógyító feltételeknek is megfelelve látták el a kemoterápiára szoruló betegeket. A fejlesztések során a szakrendelő mellett egy három ágyas kórtermet és a szakdolgozókat védő, infúziót előkészítő boxot is létrehoztak. A betegek állapotát, a kór által igényelt kezelés jellegét is figyelembe véve, havonta átlagosan négy alkalommal, mintegy 100 betegen, 250 kemoterápiás kezelést végeztek. A betegség okozta megterhelés csökkentése érdekében, reggelente elsőként, várakozási idő nélkül látták el az 1-4 órás kezelésre várókat. Mindezek mellett egy olyan bizalmi viszony, lelki kapcsolat is kialakult a főorvos és betegei között, amelynek elvesztését olykor nehezebben viselik, mint az önmagában is megterhelő kezeléseket. Dr. Páli Katalin ezért azt szeretné, ha a kaposvári centrum szakmai támogatásával továbbra is Siófokon láthatná el a betegeit.
Dr. Vágvölgyi Erna, ismervén a térség szociális és infrastrukturális gondjait, valamint dr. Páli Katalin jó szakmai felkészültségét, annak ellenére is megérti és támogatja a betegek kérését, hogy közben hangsúlyozza: a citosztatikus kezeléseket ott kell elvégezni, ahol a legmegfelelőbb terápiás feltételekkel és nagy szakmai gyakorlattal, nagy létszámú onkológiai beteget látnak el.
- Nem zárkóznánk el az elől sem, hogy a kaposvári onkológiai gondozó kihelyezett telepeként és szakmai felügyeletével tovább működjön a siófoki onkológia, amennyiben ehhez a szakmai kollégium az ÁNTSZ és az OEP is hozzájárul – mondta. - Felkészülve az esetleges elutasításra is, a toponári sugárterápiás intézetben már jól bevált modellt követve, a kaposvári kórház máris megkezdte a tárgyalásokat egy betegszállító eszköz beszerzéséről. Ennek segítségével utaztatnák be a betegeket a kaposvári kezelésekre. Egy, vagy két kijelölt napon dr. Páli Katalin is velük tartana a centrumba, ahol saját betegein továbbra is ő végezhetné el a kezeléseket és így a kialakult orvos-beteg kapcsolat sem szakadna meg.
Tekintettel arra, hogy Somogy valamennyi onkológiai ellátást igénylő betegét – kivéve a tüdőtumoros eseteket, akiknek Mosdóson biztosítják a kemoterápiás kezeléseket – decembertől már a kaposvári centrumban látják el, a forgalom két hónap alatt, mintegy 25 százalékkal emelkedett. Ezt a terhelést a jelenlegi struktúrában és személyzettel csak további bővítéssel tudják ellátni. Ezért a fejlesztést, akárcsak a szállítóeszköz beszerzését rövid időn belül, több millió forint saját forrásból kell megoldania a kórháznak. Az ágyszám-bővítésen túl szükség lesz még két főállású szakorvosra, vagy több, szerződésessel dolgozóra. Egy épületben, 3 egymásra épülő szinten kívánják integrálni a gondozót, a járóbeteg - szakrendelőt, a kemoterápiás kezelőket és a fekvőbeteg osztályt.
- A szakmai protokolloknak megfelelő, magas szakmai színvonalú ellátásra garancia az az általunk meghonosított gyakorlat, melynek révén egy több szakmát képviselő onko-team tesz javaslatot a betegek terápiájára. Ennek nyomán kaphatják meg azokat a nagyon hatékony, de rendkívül drága citosztatikumokat is, melyeknek alkalmazását, a szakmai protokolloknak megfelelően csak a kijelölt onkológiai centrumokban finanszírozza az OEP – hangsúlyozta dr. Vágvölgyi Erna.