Az ellátási kötelezettségek változása elképesztő vándorlásra késztetheti Fejér megye lakóit a fekvőbeteg-ellátásban.
![]() |
A dunaújvárosi kórház |
Az egészségügyi miniszter bejelentése nem sokat változtatott a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. kialakult struktúráján. Az egészségügyi szolgáltató számára április elsejétől 512 aktív ágyat finanszíroz az OEP. Jelenleg 636 ágyra kapják az állami forrást, ám a struktúraátalakítást már megkezdték: eredményesen pályáztak a minisztérium felhívására, és önkormányzati jóváhagyásra várnak a tervek, miszerint hetvennégy aktív ágyat átkonvertálnak a járóbeteg-ellátásba, huszonötöt pedig krónikus területre. A kórház tehát 537 ággyal számolt, ám tudták, hogy ez nem végleges, ugyanis további csökkenésre készültek a miniszteri bejelentéssel.
A várakozással ellentétben Dunaföldvárt nem sorolták a kórház ellátási területéhez, holott eddig jelentős betegforgalom érkezett a szomszédos településről, ugyanakkor a diabetológiai és a nephrológiai ellátásban a kiemelt kórház kötelezettsége az egész megyére szól, ami egyelőre megoldhatatlan gond elé állítja a szolgáltatót, s szintén hatalmas problémát okoz a közel duplájára nőtt fertőző ellátási kötelezettség (az intézmény struktúraátalakítási terveiben az osztály ágyainak csökkentése, a részleg kisebb helyre költöztetése szerepel). A kapacitások nagy részét a megyei kórháztól vonja el a szaktárca, ami nyilván nem marad ennyiben. A betegek elképesztő utazásokra lesznek kényszerítve, számos település lakójának Fehérvár érintésével kell Dunaújvárosba utaznia, hogy a fent említett ellátásokat igénybe vehesse.
Szívsebészeti beavatkozásokat például csak Pécsen végeztethetnek a dunaújvárosiak (korábban Pestre is utalhatták őket), és a stroke részleg tervezett felállítására esély sem maradt, ez az ellátás továbbra is Fehérvárnál lesz.
Az ágyszámokat tekintve több mint kétszáz aktív ágyat veszít a Fejér Megyei Szent György Kórház, amely a korábbi 1273 helyett 1036 ágy finanszírozására számíthat a következő hónaptól. Emelkedik ugyanakkor a rehabilitációs ágyak száma hússzal (332), harminc ápolási és 188 krónikus ágy áll majd a betegek rendelkezésére a korábbi összesen kétszázzal szemben. A fehérváriaknak Dunaújvárosba kell járniuk a besorolás szerint diabetes, endokrinológiai, valamint nephrológiai ellátásra.
A kórházi vezető körök szerint elfogadhatatlan az ellátási kötelezettségek alakulása, így nem maradhat, s biztosra veszik, hogy további tárgyalásokra lesz szükség.