• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fogja a bizottság a veszett fejsze nyelét

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Vita volt arról, vajon miért szívügye a Szent Margit Kórház a főpolgármesternek?

A főváros képviselője is vehessen részt véleményezési jogkörrel majd abban a bizottságban, amelyik valamennyi államosított budapesti kórház legfontosabb kérdéseiről, így például az intézmények vezetőinek kinevezéséről dönt. Ezt az MSZP-s ellenzéki módosító javaslatot is elfogadta kedden fővárosi egészségügyi bizottsága, az eredeti közgyűlési előterjesztés ugyanis ezt a jogot csak a Szent Margit Kórháznak kérte. Az ülésen szó esett arról is, hogy miközben a fővárosi közbeszerzéseket optimalizáló BEK Zrt. jövőre másfél milliárdot spórol a budapesti kórházaknak, addig saját működése teljesen ellehetetlenült. A bizottság úgy döntött a szerdai közgyűlésre készítenek egy feljegyzést, amely a fővárosi cég likviditási gondjairól és a jövőbeni sorsának kérdéseiről szól.

Ami a részleteket illeti, nagyobb vita alakult ki arról, hogy vajon miért szívügye a Szent Margit Kórház a főpolgármesternek, miközben úgy tűnik az átadás-átvétel alatt lévő többi fővárosi intézmény sorsa kevésbé érdekli. Mindennek alapja az a közgyűlési előterjesztés volt, amely még az állami tulajdonba vétel előtt leválasztaná az óbudai intézményt a János Kórházról és egyedüliként a fővárosi kórházak közül olyan struktúrát, vezetést alakíthatna ki az intézményben, amelyet egy közös, állami-fővárosi bizottság határozna meg.

Velkey György, a bizottság elnöke többek között azzal magyarázta az óbudai kórház kivételes helyzetét, hogy anno elhibázott lépés volt összevonni a Margit Kórházat a János Kórházzal, és ezt a rossz politikai döntést kívánják most helyretenni. Az ülésen elhangzott az az érv is, hogy technikailag is az a legjobb megoldás, ha a Margitot még az állami tulajdonba adás előtt leválasztják a Jánosról. Havas Szófia a testület alelnöke javasolta végül azt, hogy a Margit Kórház leválasztásáról szóló előterjesztés egyik pontját terjesszék ki a többi fővárosi intézményre is: a fővárosnak legyen beleszólása a már önállóan működő állami kézbe kerülő Margit Kórház struktúrájának kialakításába, az intézmény vezetőinek kiválasztásába. (Kész az előterjesztés az önállóságról)

Napirenden szerepelt az a főpolgármester által felfüggesztett határozat is, amelyet korábban az egészségügyi bizottság annak érdekében hozott, hogy az államosítás folyamatában, a kórházi átadás-átvételt felügyelő munkacsoport munkájában a testület képviselője is részt vehessen. Velkey György maga is megállapította, hogy nem volt szerencsés ezt a határozatot a közgyűlésnek felfüggesztenie, de mivel az átadás-átvétel alapvetően már lezajlott, a bizottsági részvétel okafogyottá vált.

A közös gyógyszer és energetikai közbeszerzésekkel legalább másfél milliárdot spórol meg jövőre a budapesti kórházaknak a jó piaci pozíció eléréséért a főváros által létrehozott Budapesti Egészségügyi Központ (BEK) Zrt. 5 milliárd forint helyett 4 milliárdba kerül majd a gyógyszerbeszerzés és fél milliárddal kevesebbet költhetnek a kórházak az energetikai szolgáltatásokra. Erről Trombitás Zoltán számolt be az ülésen. A cég vezérigazgatója azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a közgyűlés korábban leszállította az alaptőkét, likviditási gondjaik vannak, már ebben a hónapban működésképtelenné válhat a központ. A vita során elhangzott az is, hogy az államosítás menetrendje szerint a BEK sorsa csak március végén, áprilisban dől el, és nem lehet tudni, addig „ki fizeti a révészt?". A BEK bizonytalan sorsa miatt félbehagyott tenderek kapcsán Havas Szófia felvetette azt is, hogy az egészségügyre szánt idei költségvetésből úgy tűnt el 1,5 milliárd forint, hogy annak sorsáról nem tudni.

Az ülésen egyebek mellett szó volt arról az ombudsmani jelentésről is, amely a fővárosi hajléktalanok egészségügyi ellátásáról szólt, s amelyben az állampolgári jogok országgyűlési biztosa több kritikát fogalmazott meg. A fővárosi önkormányzat képviselője szerint előfordul, hogy Szabó Máté ombudsman egy vékony réteg helyzete alapján fogalmaz meg általános megállapításokat. Magyarán a főváros képviselője szerint alapvetően nincs probléma az említett ellátással. A bizottság végül döntött arról, hogy az ombudsman kérésének megfelelően a közgyűlést tájékoztatja a helyzetről.


MSZP: A főváros lemond az egészségügyi ellátásról