A szívinfarktus, az érszűkület és a cukorbetegség szemészeti problémáinak őssejtes kezeléséről.
2011. március 10-11. között harmadik alkalommal rendezik meg a mára hagyományossá vált, kétévenkénti „Fókuszban az őssejtkutatás" című konferenciát. A rendezvény kiemelt témája az őssejtkutatások szív- és érrendszeri vonatkozásaival kapcsolatos legújabb alap- és klinikai eredmények bemutatása, megvitatása. A konferencia egyúttal a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma által 2008-ban elnyert „Új őssejt-alapú terápiás eljárások fejlesztése előrehaladott perifériás artériás betegségek kezelésére" című pályázat záró rendezvénye.
Szinte nem telik el olyan nap, hogy ne hallanánk valamilyen misztikus, őssejtekkel kapcsolatos hírt a médiában. Az utóbbi pár évben robbanásszerűen megnőtt az őssejtekről szóló tudományos közlemények száma, de a komoly alapkutatási vagy klinikai eredmények mellett megjelentek az őssejtek csodatevő képességéről szóló kósza történetek is. Így az őssejtek ma már nemcsak a kutatók és orvosok, de a mindennapi ember számára is az érdeklődés középpontjába kerültek.
Az őssejtek olyan önmegújító és egyben többirányú fejlődésre képes sejtek, amelyek képesek különböző sejttípusokká és szövetekké fejlődni. Az őssejteknek két fő típusa különíthető el: az egyedfejlődés alapját képező megtermékenyített petesejtből képződő embrionális és a szöveti őssejtek, mint pl. a köldökzsinór eredetű vagy a keringő vérben, illetve a csontvelőben található őssejtek.
A felnőtt szervezetben kis számban előforduló szöveti őssejtek elsődleges szerepe a vérsejtek folyamatos pótlása, és a szövetek és a szervek regenerációjának biztosítása. A csontvelői őssejteket a klinikai gyakorlatban több mint 25 éve alkalmazzák csontvelő átültetésre.
Az őssejt kutatást jelenleg az egyik leggyorsabban fejlődő szakterületként tartják számon és a tudományos kutatásokkal foglalkozó szakemberek a jövő személyre szabott orvoslásának egyik alapkövének tekintik. Az eddig elért alap- és klinikai kutatási eredmények tükrében valóban biztosra vehető, hogy az őssejt kutatások területén az elkövetkező években is várhatók meglepő és átütő erejű eredmények.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma kutatócsoportjai és az Oslói Egyetem Őssejt Központja által elnyert, a Norvég Alap által támogatott kutatási pályázat olyan sejt- és molekuláris kölcsönhatások felderítésére fókuszál, amelyek részt vesznek az őssejteknek tulajdonított gyógyulási folyamatban. Ennek kapcsán arra a kérdésre keresik a választ, hogyan illeszkednek be a keringő vagy az érfali őssejtek a sérült szöveti környezetbe, hogyan működnek együtt, és milyen mechanizmusok útján lépnek kapcsolatba a jelenlévő gyulladásos sejtekkel a szöveti regeneráció elősegítése érdekében.
A konferencia meghívott előadói között a szakterület nemzetközi hírű tudósai képviseltetik magukat, akik Japánból, Taiwanból és számos európai városból látogatnak Debrecenbe. Emellett a Magyarországon folyó őssejt kutatások kiválóságai és sok fiatal kutató is jelen lesz a mintegy 150 fős, másfél napos tudományos ülésen.
A konferencián szó lesz a szöveti őssejtek terápiás felhasználásának új lehetőségeiről, az embrionális őssejtek különleges tulajdonságairól és sokrétű felhasználási lehetőségeikről, valamint a testi sejtekből vissza- vagy átprogramozott őssejtek által kínált perspektívákról is.
Az akut artériás érelzáródások, az agyvérzés, a szívinfarktus és a perifériás artériás érbetegségek a fejlett országokban és Magyarországon is a vezető halálokok között szerepelnek, érszűkület miatt Magyarországon évente közel 7500 végtag-amputációt végeznek. Felnőtt szervezetben a szív- és érrendszer megfelelő egyensúlyi állapota az egészséges élet alapfeltétele. Az erek folyamatos regenerációjáért és az új kapillárisok kialakulásáért a csontvelői eredetű, vérben keringő, csupán 0,1%-ban előforduló úgynevezett endotél progenitor sejtek felelősek, melyek az ér károsodásának hatására mobilizálódnak és beépülnek a sérült szövet új ereibe. A kardiovaszkuláris betegségek kapcsán szó lesz a szívinfarktus, az érszűkület és a cukorbetegség során fellépő szemészeti problémák őssejtekkel történő kezelésének lehetőségeiről.