Akár újból költségvetési intézmény lehet a dunaújvárosi kórház a fideszes alpolgármester szerint.
Halogatás, kivárás jellemzi a dunaújvárosi közgyűlés hozzáállását a Szent Pantaleon Kórház ügyeiben. Legutóbb több téma is napirendre került, a legfontosabbról azonban zárt ajtók mögött határoztak: elfogadták az intézmény válságkezelési programját. Információnk szerint ez az intézkedési csomag a túlélést biztosíthatja az egymilliárdos adósságot felhalmozott súlyponti kórház számára. Míg a válságkezelésről szóló előterjesztést az ülésen vette napirendjére a testület, addig a kiadott programban szereplő, 423 millió forintos törzstőke visszapótlásáról s annak felhasználásáról szóló javaslatokat levették a napirendről. (Miután az önkormányzat száz százalékban tulajdonosa a nonprofit kft.-ként működő kórháznak, kötelezettsége van a jegyzett tőke–saját tőke arányának helyreállításában.)
Bár az önkormányzatnak feladata a kórházi fejlesztések támogatása, elutasították a különféle berendezések javítására, a működéshez szükséges felújításokra igényelt összesen mintegy 26 millió forintos intézményi kérelmet, sőt, a korábbi bevett gyakorlatot, miszerint visszatérítendő támogatásként juttatnak pénzt, sem alkalmazták. A városatyák annyiban engedtek, hogy a már korábban megszavazott, mintegy ötvenmillió forintot kitevő kölcsönök visszafizetési határidejét nyárra halasztották.
A közgyűlés kezdetén a kórházban működő szakszervezetek képviselői nyílt levélben fordultak a testülethez, hogy a város biztosítsa a kórház dolgozóinak – a többi költségvetési intézményhez hasonlóan – a kilencvenezer forintos bérkiegészítést, mivel az adóssággal küszködő intézmény nem tudja vállalni és kigazdálkodni a kifizetéshez szükséges fedezetet.
Ez utóbbi tényről még februárban tájékoztatta dolgozókat a főigazgató körlevelében. Azt írta, hogy méltányossági alapon történő kifizetésre kizárólag akkor kerülhetne sor, ha ezt gazdasági helyzet megengedné. Az állami finanszírozás elégtelensége miatt az önkormányzat által elrendelt válságkezelési terv végrehajtása azonban prioritással bír. Kiemelt feladat az intézmény likviditási helyzetének stabilizálása, a kórház működőképességének fenntartása, a létszámleépítések elkerülése. Az országos tvk-keret kétszeresen is sújtotta a kórházat: a további volumenkorlátozás mellett a kereset-kiegészítéshez megállapított központi bérforrásokból sem részesülhettek, állt a tájékoztatóban.
A közgyűléshez visszakanyarodva, kiderült, hogy a város testülete sem tud egyelőre ezen a gondon segítni, viszont dr. Dorkota Lajos (Fidesz) alpolgármester szerint el lehet gondolkodni azon, hogy gazdasági társaság helyett újra költségvetési intézményként működjön a dunaújvárosi kórház, persze miután rendezték pénzügyi helyzetét.