• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Haláljog: képben-szóban, elméletben-gyakorlatban

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Az aktív és passzív eutanázia jogi, orvos-etikai elmélete, és a mindennapi orvosi gyakorlat.

A lélek és halál lesz a témája január 17-én az Óbudai San Marco Szabadegyetem idei első előadásának (az Óbudai Kulturális Központban, 1032. Budapest, San Marco u. 81.)

A találkozón 17 órától bemutatják Jelenczki István Haláljog című dokumentumfilmjének második részét, majd 18 ótától a részt vevők kötetlen közönségtalálkozón beszélgethetnek a film szereplőivel alkotóival: Jelenczki István filmrendezővel, Dr. Vezsenyi Károly aneszteziológussal, Dr. Sándor Judit jogász-bioetikussal, Dr. Pintér Endre sebészprofesszorral a témáról. A beszélgetést Radnóti László újságíró vezeti.

Jelenczki István képzőművészként és filmrendezőként vallja, hogy halálkultúránk – amely valaha oly szoros kötődésben állt az isteni és világi hatalmakkal, és természetes módon helyezte elmúlásunk tényét a kozmosz körforgásába – hiányzik újkori életünkből, csakúgy, ahogyan mai életünkből hiányzik létezésünk.

A film a születéstől a haldoklásig tartó élettani folyamatban bekövetkezett, visszafordíthatatlanul halálos betegségek egy-egy példaértékű helyzetét elemzi az eutanázia tükrében. A film kísérlet arra, hogy több megközelítési pontból próbálja bemutatni azt a kritikus helyzetet, amely az aktív és passzív eutanázia jogi, orvos-etika elmélete, valamint a mindennapi orvosi gyakorlat ellentéte között feszül.

Szakértők sora mutatja be, hogy a saját szakterületén milyen helyzetekben találkozik a kérdéssel, hogyan ad rá választ. Így például dr. Papp Lajos szívsebész professzor mondja el véleményét a szívműtét során – óhatatlanul bekövetkező – élet-halál határhelyzetekről. Vezsenyi Károly altatóorvos megrázó képsorok előtt mély őszinteséggel beszél a felelősség kérdéséről – csupán ízelítőül a téma sokoldalú körüljárásából. Istenné kéne lennie, élet és halál urává, ő azonban ezt nem tanulta az orvosi egyetemen. „Nincs életkultúránk – mondja szelíden –, talán ezért nincs halálkultúránk sem." Szókratész, a bölcs sem jutott ennél messzebbre. „Élni tudni nem más, mint halni tudni." Mikor rendelkezhetünk életünkkel, halálunkkal?

A film közel tíz éve készült, de a kérdés napjainkban is fontos és aktuális mindenki számára. Minden érdeklődőt várnak a San Marco Szabadegyetem szervezői. A belépés: díjtalan!