A jövő év elejétől Győr-Sopron-Moson megyei is bekapcsolódik a hospice ellátást nyújtók körébe.
Számos megyében már évek óta működik a hospice-ellátás, amely speciálisan képzett szakemberekkel segít a haldokló betegeknek és családtagjaiknak feldolgozni és átélni az embert próbáló helyzetet. Orvos, gyógytornász, dietetikus, szakápoló, lelkész és pszichológus is van a térítésmentesen segítő teamekben – ezeket többnyire az eddig is otthoni szakápolást végző vállalkozások hozzák létre –, s a fájdalomcsillapítástól a lelki segítségig számos feladatot ellátnak.
Győr-Sopron-Moson megyéből eddig még jelentkező sem volt a hospice-ra forrást biztosító állami pályázatokra, most azonban, hogy megváltozott a finanszírozás rendszere, négy cég is vállalná a feladatot. Októbertől ugyanis pályáztatás helyett területileg elosztott kvóta szerint kaphatnak lehetőséget a vállalkozások. Hogy melyik mennyit, arról a megyei egészségbiztosítási pénztár (MEP) dönt; jelenleg négy cég van versenyben a megyére meghatározott havi 428 ellátási napra. Hogy az utóbbi elég lesz-e, azt egyelőre nem tudni – arról ugyanis nincsenek adatok, pontosan mekkora lesz az igény a szolgáltatásra –, az mindenesetre biztos, hogy a hospice-ellátás jogosságát megállapító háziorvosok egy-egy beteg számára első alkalommal legfeljebb 50 napot – azaz gyakorlatilag vizitet – írhatnak ki.
Dr. Pintér Tamás, a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház onkológiai osztályának vezetője szerint évente 100–200 betegen és családján segíthetne a hospice-ellátás a megyében. A havi 4–500 rákos beteget kezelő osztályon havonta 20–40 végstádiumú rákos páciens fekszik, s csak kis részük kapja meg a családjától azt a segítséget, amelyre valóban szüksége van. A halál ugyanis még mindig tabu téma.
– Sajnos az emberek nagy része áthárítja az erkölcsi felelősséget az egészségügyre. A családoknak alig 20–30 százaléka vállalja például, hogy – miután stabilizáltuk az állapotát – hazaviszi a beteget, s így az a szerettei körében, otthon töltheti el utolsó napjait, nem pedig egy személytelen kórházi szobában...
Nyugaton, ahol más a szemlélet, s többek között a hospice-ellátás is jól működik, ez az arány sokkal nagyobb. Nálunk rettegnek az emberek attól, hogy a szerettük otthon haljon meg, s gyakran inkább mentővel gyorsan a kórházba szállíttatják – mondja a főorvos.
A MEP jelenleg vizsgálja a négy jelentkező ajánlatát, s januárra várható, hogy az alkalmas cégekkel szerződést köt. A döntés nem lesz könnyű; Dániel Katalin, az egészségbiztosítási pénztár osztályvezetője a személyi és tárgyi feltételek megléte mellett kollégáival vizsgálja többek között azt is, mekkora és milyen körzet ellátását vállalja a cég. A normatív támogatás egyébként a hospice-ellátásra húsz százalékkal több, mint az otthoni szakápolásra, vizitenként 3840 forint. Az biztos, hogy a jövő év elején elindul a hospice-ellátás a megyében – s a jelenleginél több beteg kapja meg a lehetőséget, hogy méltó körülmények között búcsúzhasson az élettől.