Nem adtak helyt a kártérítési igénynek és a szerződés felmondását is jogosnak találták.
![]() |
Az első fokon meghozott ítélet szerint azonban nem adtak helyt a 800 millió forintos kártérítési igénynek és a rendkívüli felmondás jogosságát is megállapították.
A lassan két évvel ezelőtti eseményeket visszaidézve: a Pronett Invest Kft. és a Prolabor Kft. által alkotott konzorciummal a laborszolgáltatásra vonatkozó szerződés 2005. augusztus 1-től lépett hatályba. Az akkori főigazgató, dr. G. Kiss Gyula azonban azzal az indokkal, hogy ekkorra a húsznál is több gépből még csak néhányat szereltek be, elállt a nyertes konzorciummal megkötött szerződéstől. Ebben a döntésében az intézmény fenntartója, a megyei önkormányzat is támogatta.
A társaság nem tekintette hivatalosnak és jogszerűnek a főigazgató által egy személyben aláírt felmondást, a telepítésre és az átállásra vonatkozó kifogásokat vitatták.
Augusztus 5-én újabb fordulat következett be: ettől kezdve egy hétig mégis a konzorcium biztosította az ellátást. Ám augusztus 12-én a megyei ÁNTSZ ellenőrzést tartott a laborban és megállapították, hogy a konzorcium nem rendelkezik a szükséges működési engedéllyel. A tisztiorvosi szolgálat utasította a főigazgatót, hogy 24 órán belül állítsa helyre a törvényes rendet. Így a főigazgató rendkívüli felmondással megszüntette a megbízási szerződést, felszólítva a Pronett Invest és Prolabor Kft.-t, hogy a központi laboratóriumban elhelyezett gépeket, berendezéseket haladéktalanul szállítsák el.
A működtetéshez szükséges ÁNTSZ engedély hiánya volt az indok, a konzorcium szerint viszont a szerződésszegéssel jogellenes helyzet alakult ki, így már augusztus 17-i sajtótájékoztatójukon több száz millió forintos kártérítési igényt helyeztek kilátásba.
A megyei önkormányzat ekkor szakértői bizottságot kért fel a tényfeltáró vizsgálatra. A konzorcium egyben a közbeszerzési döntőbizottsághoz fordult, amely október végén kilenc millió forintos bírságot szabott ki a kórházra. Ugyancsak ekkor vonta vissza az akkori főigazgató a gazdasági igazgató megbízását azzal, hogy a megyei önkormányzat vizsgálata komoly hibákat tárt fel a kórház gazdálkodásában.
A novemberi rendkívüli közgyűlésen viszont már a főigazgató, dr. G. Kiss Gyula leváltásáról döntöttek. Ekkor - 2005 novemberében - a kórház-rendelőintézet központi laboratóriumának működtetésével kapcsolatos körülmények és intézkedések vizsgálatára létrehozott bizottság javaslatára született meg a döntés.
A laborügyben most meghozott első fokú ítélet szerint a kórháznak egy csaknem négyszázezer forintos klímaberendezés árát kell megtérítenie, egyéb kötelezettség a szerződés 2005-ös rendkívüli felmondását vitató felperessel, a konzorciummal szemben nem terheli.