Elméletben és néhányszor a gyakorlatban is elsajátíthatták a tömegkatasztrófák esetén teendőket.
A Magyarország-Románia határon átnyúló együttműködési program keretében (www.huro-cbc.eu) elnyert HURO/0801/153 sz pályázat 2010. december 14-én befejeződik. A záróprogramot ma tartották az OEC Centrumelnöki Hivatal Nagytanácstermében.
Mint a záráson elhangzott, a Magyarország-Románia Határon átnyúló program keretében a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Igazságügyi Orvostani Intézete a Debreceni Igazságügyi Szakértői Kamara támogatásával előadássorozatot tartott Debrecenben 2010. május 17-21. között a „Tömegkatasztrófák áldozatai azonosítása jobb feltételekkel" címmel.
A továbbképző előadássorozaton 28 előadás hangzott el 23 előadótól.
Két svájci professzor is előadást tartott, akik számos tömeges szerencsétlenségben elhunytat azonosítottak. Részt vettek többek között egy svájci szektában történt tömeges haláleset elhunytjainak, sok emberáldozatot követelő repülőgép szerencsétlenség halottjainak, boszniai tömegsírok áldozatainak azonosításában, valamint a thaiföldi cunami svájci áldozatainak fogászati azonosításában.
A két külföldi professzor mellett neves hazai igazságügyi orvosszakértők, igazságügyi pszichiáter szakértő, igazságügyi pszichológus szakértő valamint a határterületek (katasztrófavédelem, mentők, közigazgatás) képviselői is tartottak előadást.
Ugyanezen előadássorozatban a Debreceni Igazságügyi Szakértői Kamara támogatásával a Hajdúszoboszlói Katasztrófavédelmi központ gyakorló területén személygépkocsi gyulladásos és égési kísérlet is a program részét képezte. Ezekben az esetekben főleg a menthetőség kérdését vizsgálták. Emellett egy alkalommal tömeges közúti szerencsétlenség is történt, ahol a projektben részvevőknek tevékenykedniük kellett.
Turzó Csaba adjunktus, a magyar fél projekmenedzsere elmondta, a program abból indult ki, hogy Hajdú-Biharban és a romániai Bihar megyében is több forgalmas főútvonal, vasúti csomópont és nemzetközi repülőtér található, így a tömegkatasztrófák kockázata is nagyobb az átlagosnál. A magyar fél részéről a balesetek mentési munkálatait és az áldozatok azonosítását a DEOEC klinikáin végzik, míg román oldalon egy mozgó laboratórium beszerzését tervezik - tette hozzá.
Parragh György centrumelnök kiemelte: a programban mindkét országból több szervezet is részt vett, ami a jövőbeli közös pályázatokban lehet hasznos, illetve a közös munka tapasztalataiból hatékonyan tudnak a továbbiakban is együttműködni. Megjegyezte, hogy összességében a régió több mint egymilliós lakosságának a sürgősségi ellátása is javulhat a határ menti közös munka fejlesztésével.