Megkezdődött Komlón a szerkezetátalakítás, január végén indulhat a funkcionális magánosítás.
![]() |
Mint dr. Szakács László érdeklődésünkre elmondta: a mostani legsürgetőbb feladat a struktúra átalakítása, amelyre egyébként 60 millió forintot el is nyert az intézmény. E folyamat egyik következménye az lesz, hogy most már biztosan megszűnik a kórházon belül a négy alapszakma. A kidolgozott koncepció alapján viszont marad 90 aktív és 60 orvosi rehabilitációs ágy. A változó szerkezeti felállás miatt megkötötték az egyik szerződést az OEP-el, és 60 napon belül egy másik aláírása következik.
A megszüntetésre ítélt két osztályt (szülészet, gyermek részleg) már évek óta nem lehetett rentábilisan működtetni. A szülészeten a helyiek csupán 35-40 százaléka szült, a többiek Pécsett hozták világra babájukat. A gyermekosztályról pedig az évek alatt lassan nem csak a betegek, de az orvosok is elfogytak - kommentálta az osztályok felszámolásának okát az alpolgármester.
Véleményünk szerint ésszerűen cselekedni és nem tüntetni kell a kórházért - utalt a Fidesz által szervezett utcai demonstrációkra a politikus. Most már mindenkinek be kell látni, hogy a kórházak megmentéséért szervezett tüntetés, - a korábban jól bevált gyakorlat - zsákutca.
A kérdésünkre, - vajon miért szavazta meg polgármester kollegájával együtt országgyűlési képviselőként a kórháztörvényt, ha mindketten tudták, hogy a következmény akár a saját városuk intézményének megszűnése is lehet - Dr. Szakács László leszögezte: a parlamentben a képviselőknek nem csak a régió, vagy egy-egy település érdekét kell szem előtt tartaniuk, hanem egységében szükséges nézni, vajon mi az, ami a pozitív változást végre meghozhatja a magyar egészségügy számára. Nos, éppen azért szavaztam magam és a város polgármestere is igennel, mert mindketten úgy látjuk: a mostani program olyan alternatíva, amely hosszú távon eredményesen szolgálja majd a beteg és a szakma érdekét is.
A politikus azonban hozzátette: ez esetben nem is a komlói betegekről van szó, hiszen Pécs és a Komló közötti távolság csupán 18 kilométer. Azért kell megtartanunk a kórházat, mert az ellátási körzethez tartozó 40 ezer lakos számára – az áldatlan közlekedési helyzet miatt – éppen ez a kórház jelenti a biztonságot.
A komlói kórház esetében felmerült a funkcionális privatizáció lehetősége is, a képviselőtestület határozata lehetőséget ad egy ajánlattételi felhívás közzétételére. E tekintetben bővebbet még nem tudott mondani az alpolgármester, viszont annyit elárult: reális esélyét látják, hogy az intézmény működtetési jogára sikerül majd megfelelő befektetőt találni.
A magánosítás gyakorlata egyébként nem idegen a várostól, hiszen több mint tíz éve a település járó-beteg szakrendelőinek jelentős része már privatizált formában működik.
Komló önkormányzata havonta mintegy nyolcmilliót, évente eddig 200 millió forintot fordított kórházának működtetésére, ám ez az összeg a tavaly megváltozott szabályozás miatt havonta már 20 millió forintra, évente pedig több mint 240 millióra kerekedett.