A szénanátha tünetei, mint a rohamokban jelentkező tüsszögés, vizes orrfolyás, könnyezés, szemviszketés nem csak a magas pollenkoncentrációt mutató hónapokban nehezíti meg a betegek életét. A lakáson belüli allergének egész éven át tartó irritációt is okozhatnak, de nem kell ezt tétlenül elviselni.
A szőnyegek, de különösen a padlószőnyegek kitűnő búvóhelyet nyújtanak a porszemcséknek, ezért ajánlott a helyiségeket csempével, padlólappal vagy parkettával burkolni. Amennyiben ez nem megoldható, heti rendszerességgel kell porszívózni, méghozzá dupla porzsákkal, vagy szűrőberendezéssel ellátott porszívóval - tanácsolja az orvostkeresek.hu című honlap szakmai hírlevelében.
A matracok, ágyneműk, párnák kiválasztásánál ügyelni kell arra, hogy azok allergéneket távol tartó anyagból készüljenek. A kárpitozott bútorok helyett fából bőrből, műanyagból készült kiegészítőket ajánlott választani, egyszerű tisztíthatóságuk miatt. A szövetből készült árnyékolók, drapériák műanyag sötétítővel, könnyen mosható függönnyel helyettesíthetők.
Ugyancsak allergiás tüneteket vált ki a penészgomba jelenléte a lakásban.
Dr. Balogh Katalin, főorvos, allergológus szerint a penlészgomba okozta allergia elkerüléséhez a legfontosabb, hogy a lakás összes helyisége száraz legyen. Nem szabad például sokáig a mosógépben hagyni a nedves ruhát, mert megpenészedhet. A zuhanyfüggönyöket, csempéket gombaölő szerrel ajánlott tisztítani. A konyhában szagelszívó berendezés használata javasolt, a fürdőszobában páramentesítő készüléké.
A szakorvos szerint ezeket a tanácsokat akkor is érdemes megfogadni, ha valaki gyógyszeres kezelés alatt áll.