A pneumococcus oltóanyagok megérkeztek az ÁNTSZ térségi intézetéhez Fejér megyében is.
Jelentős érdeklődést tapasztal a szülők részéről a pneumococcus védőoltás iránt – mondta el kérdésünkre dr. Wilhelm Ottó fehérvári gyermekgyógyász-genetikus szakfőorvos, azonnal hozzátéve: a szakma is híve az oltásnak és annak, hogy minél fiatalabb gyerekeket oltsanak be.
Mint arról többször hírt adtunk, 2006. szeptember 30. után született gyermekek szülői kérésre ingyenesen kaphatják meg a vakcinát, amely főleg az azoknak a kicsiknek szükséges, akik közösségbe járnak, akik nagyobb a családban élnek, hiszen az idősebb gyerekek hazavihetik a fertőzéseket. A vakcina véd a tüdőgyulladástól, agyhártyagyulladástól és véráramfertőzéstől, a felső légúti megbetegedésektől, vagyis a középfül-, arcüreg-, hörgőgyulladástól.
Miután nem kötelező oltásról van szó, formanyomtatványon nyilatkoztatják a szülőket az oltás igényléséről, a gyűjtés folyamatosan zajlik. Az oltással kapcsolatos eljárásról az Országos Közegészségügyi Intézettől kaptak a hivatalos tájékoztatást. Az igényeket a tisztiorvosi szolgálathoz továbbítják, és ezután kerülhet sor az oltásokra: a pneumococcus fertőzés elleni oltóanyag 2 hónapos kortól adható, a teljes védettséget pedig egy több oltásból álló sorozat biztosítja.
A kötelezőség hiányában mi biztosítja az esélyegyenlőséget, vagyis azt, hogy minden érintett gyermek szülőjéhez eljussanak az információk? - kérdeztük a szakfőorvostól. A szükséges információt s csecsemő-tanácsadáson, a betegrendelésen, a rendszeres védőnői látogatáskor megkapják a szülők, akik emellett a médiából is tájékozódhatnak, válaszolta dr. Wilhelm Ottó. A szülőket természetesen az esetleges mellékhatásokról is tájékoztatják. Az oltóanyag beadása után helyi reakció léphet fel, az oltás helye megduzzadhat, előfordulhat, hogy fájdalomérzet miatt a gyermek nem mozgatja a karját, lehet lázas reakciója szervezetének – tehát összességében ugyanolyan tünetek mutatkozhatnak, mint az összes többi védőoltás beadása után.
A kötelezőséget másként ítélik meg az orvosok: van, aki szerint jobban fogadják a szülők, ha nem kényszerűségből kell oltatni a gyereket, ugyanakkor például Wilhelm doktor szerint a túlzottan aggódó, gyermekük érdekeit rosszul értelmező szülők esetében – félnek az esetleges mellékhatásoktól, amelyek messze nem állnak arányban a védetlen gyermek által összeszedhető fertőzések következményeivel – elmaradhat ez a szakmailag egységesen támogatott oltás.
Fejér megyében nincs akadálya az oltások megkezdésének, az oltóanyagok ugyanis megérkeztek az ÁNTSZ térségi intézetéhez.