A vérszegénység is oka lehet a néhány hónapos csecsemők súlyfejlődésében tapasztalható stagnálásnak, csökkenésnek.
Dr. Merényi Éva, a Fonyódi Egészségügyi Kht. házi gyermekorvosa nem előírt és finanszírozott, ám hasznosnak ítélt szűrővizsgálatokkal is igyekszik mielőbb felfedezni, majd kezelni az életmóddal is összefüggő betegségeket.
Legutóbb a három hónapos babák körében végzett vérképszűrő vizsgálatok nyomán is igazoltnak látta azt a megfigyelést, miszerint a vérszegénység is oka lehet a néhány hónapos csecsemők súlyfejlődésében tapasztalható stagnálásnak, csökkenésnek.
Elmondta: bár ebben a korban élettanilag tapasztalható a csecsemőknél egy vérkép-mélypont, mivel az anyai vörösvértestek lassan már elbomlanak, miközben a sajátjuk még csak épülőfélben van, mégis szakmai vita folyik arról, érdemes-e a babáknak valamilyen szert – vasat, netán erothropoetint - adni. Gondolni kell továbbá arra is a gyermekorvosoknak, hogy a vérszegénység egyik oka lehet a súlyfejlődés stagnálásának, csökkenésének is.
Fonyódon, 43 baba ujjbegyéből, viszonylag fájdalommentesen nyert vérminták vizsgálata során minden esetben kimutatható volt a vashiánnyal is együtt járó vérszegénység. Dr. Merényi Éva Folsav és C-vitamin együttes adásával emiatt mindannyiuknak vaspótlást adott, aminek hatására vérképstátuszuk egyéves korukra kivétel nélkül rendeződött. A vaspótlással a két babánál tapasztalt társult súly-stagnálás is megállt, s megkezdődött a súlygyarapodás.
Fenyegető cukorbetegség
A doktornő úgy véli, ha a szűrésekkel csak egy gyermek állapota is rendeződik, az száz százalékos eredmény a megelőzésben. Példa erre az általános iskola 5.és 7. osztályos tanulóinak körében 2004-ben megkezdett, majd évente megismételt vércukorszűrés tapasztalata.
A kezdetben nem éhgyomorra, ujjbegyből nyert vér cukorértékét 6,2 mmol-nál értékelte kórosnak a doktornő. Ennek alapján a balatonfenyvesi iskola hetedikes tanulói közül 8 fiút és 9 lányt vizsgálva két fiúnál mutattak ki kóros vércukor értéket. A 9 ötödikes fiú és 8 lány eredménye a normál tartományban maradt.
Huszonkilenc ötödikes fonyódi fiú közül nyolcnak, a 35 lány közül tizenegynek az eredménye bizonyult határértéken felülinek. Ugyanitt a harminc 7. osztályos fiú közül kettőnek, a 26 lány közül pedig tizenegynek eredménye lett határértéken felüli.
A kóros eredményt mutató gyermekeken másnap kontrollvizsgálatot végeztek: a 153 tanuló közül 3 fiúnál találtak 6,5 mmol feletti cukorértéket. A még nem manifesztálódott diabéteszes gyerekeket a kaposvári diabétesz gondozóba irányították, a többi kiszűrt, ám a kontrollvizsgálatnál már normál értéket mutatókat pedig diétás tanácsokkal látták el, s felhívták figyelmüket az édességfogyasztás helyes mértékére is.
Az egy hónap elteltével végzett laboratóriumi ellenőrző vizsgálatok már valamennyiüknél megnyugtató, jó eredményt regisztrálhattak.
- A szűrővizsgálatok legnagyobb eredménye, hogy 154 tanuló közül 27-nél találtunk ugyan némi eltérést, de végül csak három esetben bizonyult kórosnak az érték, majd ezeket a gyerekek a korai felismerésnek köszönhetően időben gondozásba vették – mondta dr. Merényi Éva, aki ez évben ismét két gyermeket küldött diabétesz gondozóba. Őket azóta is megfigyelik. A tavalyelőtt kiszűrt és napjainkban is gondozott, határesetnek minősült kislány jól van, nem lett cukorbeteg.
A büfé helyett a közértbe járnak
Megtudtuk: már az első, megelőzést segítő szűrővizsgálatokon kiderül az is, hogy a gyermekek nem elhanyagolható csoportja helytelenül, illetve rapszodikusan, vagy hiányosan táplálkozik. Annak ellenére van ez így, hogy a Balaton-parti településeken élő fiatalok legtöbbje nem él rossz szociális körülmények között. A családi gondoskodás azonban a mégoly jó anyagi viszonyok között élőknél is hagy kívánnivalót maga után. Ezt bizonyítja, hogy a nem éhgyomorra végzett vércukor-vizsgálatokból kiderült: a 154 tanuló 8 százaléka egyáltalán nem, 10 százalékuk pedig csak nyalókát, édességet, cukrozott üdítőitalt fogyasztott reggelire.
- Az iskolai büfék szénhidrátokban bővelkedő, gyümölcsökben, natúr tejtermékekben szűkös kínálata tehát nem véletlenül került Fonyódon is a figyelem középpontjába. S, bár az OM-rendelet ajánlásait a település mindhárom intézményével egyeztették, a teljes elvárásnak nem tudnak eleget tenni. A kakaós csiga, a bukta, cukorka, csokoládé azonban már nem szerepel a kínálatban.
- A szigorítás hatékonyságát minden óvintézkedés ellenére némileg megkérdőjelezi a doktornő, mondván: az iskolába menet egy boltban mindezeket, a tiltás ellenére is megvásárolhatják a diákok. Valódi eredményhez szerinte a családon belül kialakított helyes táplálkozási szokások vezetnének. Az, ha az édesanya erre, és nem a zacskós leves, a néhány perc alatt felmelegíthető készételek, szendvicsek fogyasztására szoktatná a családot. A tapasztalat ugyanis azt mutatja: amelyik gyermeket otthon édesanyja friss főztje várja, s még arra is jut ideje, hogy tízórait, uzsonnát csomagoljon neki, nem fogyaszt az az iskolában sem chipset, vagy nyalókát.
- Amíg azonban ez a gyakorlat nem lesz általános, addig Fonyódon is a védőnők és a háziorvos osztályfőnőki óra keretében, illetve a rendelőben igyekeznek felvilágosítani, meggyőzni a nebulókat az egészséges táplálkozás szükségességéről, betegségmegelőző szerepéről.